Rozwód – czy da się go uniknąć? Co zrobić, gdy nie ma już innej drogi?

Rozwód – czy da się go uniknąć? Co zrobić, gdy nie ma już innej drogi? W życiu każdego człowieka przychodzi czas, w którym decyduje się na wkroczenie w związek małżeński z drugą osobą. Co jednak zrobić, gdy małżeństwo nie należy do udanych, a mąż i żona ciągle się kłócą? Kiedy zdecydować się na rozwód i rozpoczęcie nowego życia?

Kiedy zdecydować się na rozwód?

Żadne małżeństwo nie jest idealne. Jak w każdej sferze życia, tak i tutaj zdarzają się wzloty oraz upadki. Podstawą jest jednakże przepracowanie problemów i wyciągnięcie z nich trafnych wniosków. W niektórych sytuacjach należy podjąć radykalne działania. Wśród nich znajduje się również decyzja o rozwodzie. Kiedy warto ją podjąć? Czy warto walczyć o związek? Bezsprzeczną sytuacją, w przypadku której niezwłocznie należy żądać unieważnienia małżeństwa jest znęcanie się psychiczne oraz fizyczne, której dopuszcza się druga połówka. Nigdy nie należy godzić się na poniżanie czy bicie. W takim przypadku niezwłocznie trzeba udać się do adwokata i wystosować odpowiednie kroki prawne. Sytuacja ta powoduje, że żaden czynnik nie powinien wymuszać pozostania przy takiej osobie nawet, gdy łączą nas z nią dzieci, dom, kredyt czy inne zobowiązania. Wówczas warto jest również zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie.

Kolejną z przyczyn, która niezwykle często jest powodem rozpadu małżeństwa są zdrady. Nie zawsze druga połówka może wybaczyć takie naruszenie zaufania i decyduje się na zakończenie związku. W tym wypadku osoba zdradzona również może starać się o rozwód z orzeczeniem o winie. W wielu rodzinach problemy małżeńskie wynikają z uzależnień, z którymi boryka się partner. Niekiedy są to problemy występujące już od wielu lat, a żona lub mąż nie chcą podjąć odpowiedniego leczenia. Gdy wszelkie rozmowy nie przynoszą rezultatów, a małżonek nie chce zdecydować się na terapię, warto jest zastanowić się nad zakończeniem związku małżeńskiego. Niestety, uzależnianie partnera nie wpływa tylko na niego samego, ale również na wszystkie bliskie mu osoby. Jako, że uczucia bywają ulotne i małżeństwo staje się niekiedy tylko jednym z wielu obowiązków, to w przypadku, w którym zauważamy jawne wypalenie uczucia można zdecydować się na przerwanie związku. W życiu nie ma bowiem nic gorszego niż brak miłości, na którą zasługuje każdy z nas.

Sprawdź również:

Czy da się uniknąć rozwodu?

Rozwód - czy da się go uniknąć? Co zrobić, gdy nie ma już innej drogi?
Rozwód – czy da się go uniknąć? Co zrobić, gdy nie ma już innej drogi?

Nie każda kłótnia małżeńska lub liczne nieporozumienia muszą zakończyć się rozwodem. Kluczem do udanego związku jest nauczenie się jak ze sobą egzystować oraz jak rozwiązywać pojawiające się problemy. Ważna jest w tym przypadku również komunikacja i umiejętność wyrażania swoich uczuć. Partnerzy powinni słuchać się nawzajem, starać się sprostać twoim oczekiwaniom oraz dążyć do stworzenia optymalnych warunków dla każdego z nich. Znalezienie przyczyny problemu, jak i jego rozwiązanie nie jest łatwym zadaniem, jednakże warto jest podjąć się tego wyzwania. Dzięki temu można uratować swoje małżeństwo i trwać przy sobie do końca życia. Pójście na kompromisy oraz nauczenie się odczytywania emocji i potrzeb drugiej połówki jest kluczem do stworzenia silnego i trwałego związku. Nigdy nie należy pochopnie podejmować decyzji o rozwodzie , gdyż mogą na tym ucierpieć nie tylko sami małżonkowie, ale również osoby znajdujące się w ich otoczeniu, np. dzieci. Pamiętajmy jednak, że NIGDY osoby trzecie nie powinny być powodem, dla  którego tkwić będziemy w nieudanym małżeństwie. Jeżeli wraz z małżonkiem nie jest się w stanie samemu poradzić sobie z problemami w związku warto jest udać się do specjalisty. Jego fachowa porada oraz analiza zachowania partnerów może okazać się kluczowa w drodze do odbudowania silnego i dobrego małżeństwa. Warto pamiętać, iż zaangażowanie osoby, która w tej sytuacji zachowa się bezstronnie może okazać się przepustką do stworzenia szczęśliwego związku i przepracowania wszelkich problemów  w nim występujących.

Co zrobić, gdy rozwód jest nieunikniony?

Jeśli pomimo podjęcia terapii małżeńskiej nie zauważyliśmy w związku żadnej poprawy, a relacje z partnerem nadal są napięte lub stale się pogarszają jest to znak, że warto zacząć myśleć o rozwodzie. Niewiele osób wie, jak do tego się zabrać. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy szczerze porozmawiać ze współmałżonkiem. Już na tym etapie możecie dokonać wstępnego podziału majątku czy zdecydować, jak przedstawiać się będzie podział obowiązków w opiece nad dziećmi. Im mniej skonfliktowani będziecie w trakcie rozpraw sądowych, tym szybciej możecie uzyskać rozwód. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z prawnikiem, który pomoże w wystosowaniu odpowiedniego pisma, a także będzie przewodnikiem stron w procesie rozwodowym. Dzięki niemu, wszelkie formalności, które są niezbędne w tego rodzaju postępowaniu będą odpowiednio wypełnione, a strony będą wiedziały jak wygląda postępowanie rozwodowe. Prawnik jest również personą, która może okazać się pomocna podczas podziału majątku.. Jeżeli jedna ze stron decyduje się na rozwód z orzeczeniem o winie, osoba ta będzie niezbędna podczas rozpraw sądowych. Warto pamiętać, iż rozwód nie zamyka drogi do szczęścia, niekiedy może okazać się, że właśnie ją przed nami otwiera.