Co to jest ozonowanie

Co to jest ozonowanie – ozonowanie stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym pojęciem. Wszystko dlatego, że coraz większą wagę przywiązujemy do czystości i zachowania jak największej higieny. Czym właściwie jest ozonowanie? Co można ozonować? Odpowiadamy.

Dezynfekcja bez chemii

Dezynfekcja kojarzy nam się z użyciem silnych środków chemicznych. Często dezynfekujemy także za pomocą preparatów opartych na alkoholu. I jedne i drugie środki są nieprzyjemne dla naszej woni. Co więcej, nie są one też do końca bezpieczne. Stężenie składników chemicznych jest bowiem bardzo wysokie, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Niemniej jednak dezynfekcja w dzisiejszych czasach jest niezmiernie istotna dla wszystkich. Pozwala nie tylko zachować czystość, ale i pozbyć się chorobotwórczych zarazków. Tymczasem jest sposób na zachowanie higieny i czystości bez chemii. Choć wydaje się to niemożliwe, jest nim właśnie ozonowanie. Do ozonowania używamy bowiem, jak sama nazwa wskazuje, ozonu. Ma on bardzo silne właściwości utleniające. Niszczy dzięki temu wirusy, grzyby czy też bakterie oraz inne chorobotwórcze patogeny. Ozonowanie sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie musimy zachować czystość, a nawet sterylność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ozonowanie pozwala pozbyć się koronawirusa? Oczywiście! Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z tym patogenem. Co więcej, ozonowanie jest uznane przez Ministerstwo Zdrowia za doskonały sposób czyszczenia i dezynfekcji wnętrz. Wiele osób myśli jednak, że ozonowanie jest niebezpieczne dla człowieka. Rzeczywiście, sam ozon może stanowić niebezpieczeństwo, jednak w dużym stężeniu. W dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą więc przebywać osoby. Pracownicy firm ozonujących muszą zaś posiadać odpowiednie maski. Ozon ulega rozkładowi do czystego tlenu, zatem po około 2 godzinach możemy już normalnie korzystać z pomieszczenia. Pracownicy firm zawsze dają właścicielom potrzebne wskazówki. Informują więc, kiedy i na jakich warunkach można będzie skorzystać z pomieszczenia po ozonowaniu.

Co można ozonować?

Co to jest ozonowanie
Co to jest ozonowanie

Ozonowanie zalecane jest wszystkim tym, którzy przywiązują dużą wagę do utrzymania czystości i higieny. Zazwyczaj decydują się na nie właściciele działalności gospodarczych. Ozonowanie praktykuje się w sklepach, salonach kosmetycznych czy innych punktach handlowych lub usługowych. Bardzo często firmy ozonujące zaglądają do szpitali, żłobków, przedszkoli czy szkół. Najczęściej nie dezynfekuje się ich profilaktycznie, choć jest to zalecane. Bardzo często winowajcą jest na przykład osoba chora, która mogła w pomieszczeniu pozostawić resztki patogenów. Dezynfekcja biur za pomocą ozonu również jest częstą praktyką. Czasami ozonujemy również własne mieszkania. Kiedy dokładnie? Zwykle wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że po chorobie nie pozostawimy pozostałym domownikom żadnych wirusów czy bakterii. W dobie koronawirusa chętnie praktykujemy ozonowanie mieszkań. Niemniej jednak ozonujemy mieszkania również wtedy, gdy przebywa w nich osoba chora przewlekle. Zwykle dla takich osób niebezpieczne jest każde zanieczyszczenie, które możemy wyeliminować dzięki ozonowaniu. Co więcej, na ozonowanie decydują się również osoby wynajmujące mieszkania. Może to dotyczyć sytuacji, w której w niedługim czasie ma się do mieszkania wprowadzić nowy lokator. Chcąc posprzątać po poprzednim, możemy mieszkanie oczyścić za pomocą ozonu. Również osoby mieszkające w wynajętym mieszkaniu często chcą je oczyścić właśnie poprzez ozonowanie. Ozon może również pomóc naszym samochodom. Coraz częściej bowiem decydujemy się na ozonowanie nie pomieszczeń, a pojazdów. Niegdyś dotyczyło to głównie osób, które prowadziły działalność gospodarczą i używały samochodu w celach służbowych. Częstymi klientami firm ozonujących byli na przykład taksówkarze. Dziś jednak ozonowanie praktykujemy także jako osoby prywatne. Pozwala ono nie tylko pozbyć się wirusów czy bakterii, ale również zneutralizować brzydkie zapachy. Wylana kawa czy spożywanie w aucie fast foodów nie będzie już problemem dzięki ozonowaniu. 

Jak przygotować pomieszczenie do ozonowania?

Ozonowanie jest tak wygodną formą dezynfekcji, że nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać. Oczywiście pomieszczenie muszą opuścić wszystkie osoby w nim przebywające. Pracownicy firm ozonujących często zalecają również wyniesienie roślin z pomieszczenia. Mogą one bowiem pochłaniać ozon, który będzie dla nich szkodliwy. Nie musimy jednak porządkować wnętrz ani tym bardziej specjalnie ich przygotowywać. Możemy oczywiście pochować rzeczy do szaf, jednak możemy zapomnieć o ścieraniu kurzy czy czyszczeniu podłóg. Wszelkich zanieczyszczeń pozbędzie się bowiem ozon. Z ozonowania może skorzystać każdy – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Firmy ozonujące zwykle podejmują się czyszczenia każdego typu pomieszczenia. Możemy również liczyć na doskonałe ceny. Co istotne, nie wolno ozonować pomieszczeń na własną rękę. Chodzi o to, że ozon, bez odpowiedniego zabezpieczenia, jest dla nas szkodliwy. Zniszczymy więc patogeny, lecz jeszcze bardziej sobie zaszkodzimy.