Co to są delikatesy

Co to są delikatesy – kiedy chodzimy na zakupy spożywcze, bardzo często słyszymy słowo delikatesy. Obecnie słowo to ma nieco inne znaczenie, niż jeszcze 20 lat temu i zupełnie inne, niż na przykład w czasach kiedy delikatesy powstawały. Odpowiedzmy sobie na pytania, czym są delikatesy, czy warto w nich robić zakupy oraz jakiego typu produkty, możemy kupić w nich obecnie?

Czym były delikatesy swoich początkach

Co to są delikatesy
Co to są delikatesy

W początkach delikatesów były to sklepy lub różnego rodzaju punkty handlowe, w których można było kupić towary niezwykłe rzadkie, drogie oraz ekskluzywne. Samo słowo delikates ma wiele znaczeń, ale ogólnie rzecz biorąc, oznacza właśnie swego rodzaju ekskluzywność, rzadkość czy coś wysublimowanego. W odniesieniu do artykułów spożywczych, były to przede wszystkim różnego rodzaju produkty, które były importowane z odległych zakątków świata, a w początkach delikatesów, przede wszystkim chodziło tutaj o importowane towary z kolonii zamorskich. Jak wiadomo, z czasem wiele towarów, które były importowane z kolonii, stało się dość powszechnym towarem, a cena towarów uznawanych za delikatesy z czasem zaczynała maleć. W związku z tym delikatesy, co prawda nie zniknęły z rynku, ale nieco zmieniły swój charakter. Właściwie w pewnym sensie, ten charakter zachowały do tej pory. Delikatesy co prawda w dalszym ciągu oferują towary z różnych zakątków świata, a w delikatesie znajdziemy na pewno więcej takich towarów niż w zwykłym sklepie spożywczym, ale delikatesy przede wszystkim chcą zdobywać klienta lepszą jakością swoich produktów oraz faktem, że robienie zakupów w delikatesach jest zdecydowanie bardziej ekskluzywne. Jest to ogólny opis delikatesów, chociaż w Polsce jego znaczenie z pewnych historycznych powodów, było nieco inne.

Delikatesy w Polsce w latach 80 i 90

Początek delikatesów w Polsce możemy datować na koniec lat 80 oraz na lata 90. Słowo delikatesy odnoszono do nielicznych sklepów, które wtedy powstawały i pasowało bardzo dobrze do nich, choć nasze delikatesy były nieporównywalnie uboższe niż delikatesy w krajach Europy Zachodniej. W typowych państwowych sklepach nie można było właściwie dostać niczego, natomiast w delikatesach może nie było wszystko, ale dla przeciętnego Polaka w tamtym okresie, możliwość zrobienia zakupów w delikatesach, była czymś naprawdę wyjątkowym. Nie dość, że mogliśmy dostać niemal wszystkie podstawowe produkty, to wiele z tych produktów było produktami sprowadzonymi z zagranicy, czyli takimi, które albo w Polsce w ogóle nie występowały, albo były zdecydowanie lepszej jakości. Musimy to podkreślić, że tego typu tendencja, dotyczy nie tylko lat 80 w Polsce, kiedy faktycznie na rynku oprócz delikatesów nie było żadnego sklepu, który mógł oferować jakikolwiek sensowny zakres produktów, ale również mało kto to pamięta, że w latach 90 w Polsce, nie było dużych sieci handlowych, hipermarketów czy dyskontów, więc delikatesy oprócz jednej czy dwóch nielicznych sieci spożywczych, były w zasadzie jedyną opcją na rynku, gdzie można było robić kompleksowe zakupy.

Delikatesy obecnie

Mniej więcej od początku 21 wieku, w Polsce zaczęło przybywać różnego rodzaju sklepów wielkopowierzchniowych, a kilka lat później, na rynek zaczęły wchodzić dyskonty spożywcze, które jeżeli chodzi o handel artykułami typowo spożywczymi, w zasadzie zdominowały rynek. Wiele sieci delikatesów zaczęło przeżywać wówczas zapaść, ale wiele przetrwało i nieco zmieniło swój profil, właściwie wracając do tego, czym delikatesy są między innymi na zachodzie. W delikatesach jest obecna kawa woseba https://e-szop24.pl/podkategoria,120,Kawa-mielona-Ziarnista.html, jak i ekskluzywne gatunki innych kaw. Możemy więc kupić na przykład produkty z tego samego rodzaju co w dyskoncie, ale wyższej jakości lub sprowadzone z zagranicy. Innymi słowy, często możemy kupić na przykład makaron spaghetti w dyskoncie, ale najczęściej makaron ten jest produkowany w Polsce. W delikatesach kupimy zapewne oryginalny makaron spaghetti sprowadzony z Włoch. Mniej więcej taka jest różnica.

Czym oprócz produktów, delikatesy różnią się od typowego sklepu?

Delikatesy przede wszystkim mają dużo lepszy wystrój, przykłada się dużo większą wagę do tego, jak delikatesy wyglądają w środku. Towar musi być ładnie ułożony, a obsługa bardziej sprawna. Przekłada się to oczywiście na odczucia klientów, którzy czują się na pewno bardziej wyjątkowo, podczas zakupów w delikatesach. Ostatnimi czasy delikatesy weszły również do sieci. Jest to pewno duża zmiana, ponieważ dyskonty oraz duże sieci sklepów wielkopowierzchniowych, już jakiś czas temu wprowadziły tego typu opcje. Delikatesy online wcale niemal nie były obecne. Takich sklepów obecnie jest coraz więcej i ma to swoje oczywiste zalety. Możemy w nich kupić tanie słodycze online, tak samo, jak wykwintne desery. W delikatesach online możemy kupić produkty po niższych cenach niż w sprzedaży stacjonarnej. Wynika to z oczywistych faktów, że jeżeli kupujemy coś internetowo, to dany sklep internetowy nie musi płacić za powierzchnię handlową czy za wystrój. Płacimy więc za produkt, który jest tańszy, ale w tak samo dobrej jakości.