Jakie warunki trzeba spełnić żeby otworzyć warsztat samochodowy – Polacy są narodem coraz bardziej przedsiębiorczym. Coraz częściej chcemy pracować na własnej działalności gospodarczej. Wynika to oczywiście z dwóch rzeczy. Po pierwsze na własnej działalności gospodarczej istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że będziemy zarabiać więcej pieniędzy, a po drugie, coraz większa liczba osób wierzy we własne umiejętności i woli po prostu je wykorzystywać, do własnych celów, niż użyczać tych umiejętności firmom lub innym prywatnym przedsiębiorcom. Do firm, jakie Polacy zakładają najczęściej, w ostatnich latach należą warsztaty samochodowe.
Jakie trzeba spełniać warunki do tego, aby móc być założycielem warsztatu samochodowego?
Bardzo często pojawia się pytanie, jakie trzeba spełnić warunki, aby móc założyć warsztat samochodowy? Odpowiedź na to pytanie można podzielić przynajmniej na kilka części. Jedną z nich jest zagadnienie, poruszające kwestię tego, kto może założyć warsztat samochodowy? W obiegowej opinii uważa się, że warsztat samochodowy, powinien zostać założony przez osoby, które mają wykształcenie mechanika samochodowego lub pracowały jako mechanicy samochodowi, a w najgorszym wypadku osoby, które hobbystycznie zajmują się samochodami i znają się na tym temacie. Jest jednak nieco inaczej. Nawet gdybyśmy zupełnie nie znali się na mechanice, mamy prawo zakładać warsztaty samochodowe. Problem w takiej sytuacji jest jednak taki, że musimy polegać przynajmniej w kwestiach związanych z mechaniką samochodową na opinii naszych pracowników. Ważne jest w takiej sytuacji, aby zatrudnić osoby, które są godne zaufania oraz pewne. Musimy mieć przynajmniej jedną taką osobę w naszym warsztacie, która będzie pełnić dla nas rolę swego rodzaju kierownika. W przeciwnym przypadku może być trudne prowadzenie warsztatu samochodowego. Jak więc wspomniano, nie trzeba być mechanikiem samochodowym, aby założyć warsztat, niestety, jeżeli nim nie jesteśmy oraz nie mamy wiedzy mechanicznej, będzie to zadanie trudniejsze, co też nie oznacza, że niemożliwe.
Zapas finansowy
Kiedy zakładamy warsztat samochodowy, musimy mieć oczywiście środki do tego, aby zainwestować w warsztat. Inwestycja w warsztat obejmuje narzędzia, maszyny, pracowników, lokal itp. Musimy również posiadać pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa. Sprawa wygląda mniej więcej następująco. Kiedy założymy warsztat samochodowy, to raczej klienci nie rzucą się na niego, ponieważ podobnych warsztatów samochodowych zapewne będzie na rynku dość sporo. Oczywiście prędzej czy później jacyś klienci zaczną do nas trafiać, a jeśli będziemy sumiennie wykonywać naprawy, najprawdopodobniej ci klienci u nas zostaną i będą nas polecać swoim znajomym, czy kolegom z pracy, niemniej jednak na początku mogą zdarzyć się dłuższe okresy przestoju. Musimy po prostu mieć pieniądze na to, aby wypłacić naszym pracownikom pensję oraz zapłacić na przykład czynsz, za wynajmowany lokal. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że jeżeli na przykład będziemy wykonywać jakieś naprawy, które są bardziej skomplikowane niż wymiana oleju lub wymiana amortyzatorów, to klient zapłaci nam za tę naprawę już po wykonanej pracy, dlatego musimy mieć środki, aby na przykład kupić części, które często nie będą tanie i na przykład będą kosztować kilka tysięcy złotych.
Spełnianie wymogów dotyczących BHP oraz wymogów środowiskowych
Jeżeli w naszym warsztacie samochodowym, będą pracować pracownicy, to musimy oczywiście spełniać wszelkie wymogi związane z bezpieczeństwem oraz higieną pracy. Do takich rzeczy możemy zaliczyć obowiązkowe szkolenia oraz ogólnie stan maszyn, czy miejsca potencjalnie niebezpieczne dla pracowników. Warte podkreślenia jest, że jeżeli mamy działalność gospodarczą i nie zatrudniamy specjalisty z dziedziny BHP, to za bezpieczeństwo i higienę pracy w naszym zakładzie, będziemy odpowiadać my, jako właściciele. Niestety, jeżeli by coś się zdarzyło, na przykład jakieś wypadek, to będziemy również z tego rozliczani, czyli specjalna komisja sprawdzi, czy wypadek nie był winą tego, że popełniliśmy jakieś zaniechania. Warto zatem o tym pamiętać i zapoznać się z wymogami. Wystarczy tylko dopuścić do pracy pracownika, bez wcześniejszego szkolenia BHP, aby samemu prosić się o kłopoty.
Natomiast jeżeli chodzi o kwestie związane ze środowiskiem, to musimy zwrócić uwagę na fakt, że warsztat samochodowy jest miejscem, w którym będą gromadzić się substancje, które dla środowiska są szkodliwe i nie możemy się ich ot, tak po prostu pozbywać byle jak. Chodzi tutaj głównie o różnego rodzaju płyny eksploatacyjne takie jak olej silnikowy, płyn chłodniczy czy płyn hamulcowy. Pod tę kategorię podlegać będą również wszelkiego rodzaju smary i tym podobne. Musimy spełnić szereg wymogów, które związane są ze składowaniem oraz utylizacją tych substancji, a ponieważ są one klasyfikowane jako materiały niebezpieczne, musimy liczyć się z ryzykiem kontroli. Gospodarka odpadami nie musi jednak być dla nas tylko i wyłącznie sprawą generującą koszty. Dla przykładu olej silnikowy możemy odsprzedać, a więc albo na nim zarobić, albo w najgorszym wypadku wyjść na zero.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |