Na wesele łatwiej ubrać się kobiecie, czy mężczyźnie?

Na wesele łatwiej ubrać się kobiecie, czy mężczyźnie? Ślub dwojga ludzi, wiążący się z różnego rodzaju uroczystościami weselnymi, potrafi przybrać kilka odmiennych stopni formalności. Nie za każdym razem musi to być bardzo oficjalne przyjęcie, jednak najczęściej goście stają przed wyzwaniem wyboru nieco bardziej eleganckiej kreacji, niż zazwyczaj. Panowie obowiązkowo garnitur, panie odpowiednie sukienki na wesele. Która z tych opcji jest łatwiejsza w przygotowaniu i wyborze?

Znajomość etykiety

Na wesele łatwiej ubrać się kobiecie, czy mężczyźnie?
Na wesele łatwiej ubrać się kobiecie, czy mężczyźnie?

Przede wszystkim najważniejszym czynnikiem jest znajomość zasad dobrego wychowania oraz wszystkich czynników, które wpływają na to, że na daną imprezę trzeba ubrać się tak, a nie inaczej. Dla panów najczęściej obowiązującym, eleganckim strojem jest garnitur, dopełniony koszulą i butami. Bardzo często problemy sprawia koszula, szczególnie latem. Od czasu do czasu na weselach można spotkać nieświadomych gości płci męskiej, którzy zakładają koszule z krótkim rękawem. Niestety nawet w najbardziej upalne dni, rozwiązanie takie jest niedopuszczalne w formalnym stroju. Do takiej koszuli nie wolno założyć krawata, a tego wymaga okoliczność. Kolejnym błędem jest eksperymentowanie z kolorami, przesadna gra odznaczającymi się dodatkami i biżuterią. Część z panów również bardzo nieumiejętnie dobiera zegarek, który w przypadku garnituru w żadnym wypadku nie może cechować się ogromną kopertą z mnóstwem ozdób i przycisków.
Pod względem zasad, panie mają o wiele łatwiej. Wszystko przez to, że w definicję kobiecej elegancji można wpisać wiele krojów, kolorów i połączeń. Sukienki na wesele mogą przybrać postać balową lub też niesamowicie skromną, a przy tym każda z nich będzie wyglądać dobrze i elegancko. Zaszaleć można też z rzeczami dodatkowymi, chociażby ciekawą, kopertową torebką z delikatnymi ozdobami. Wiele możliwości dotyczy także wyboru materiału — może być nim szyfon lub miękka organza, a także wiele rodzajów seksownej koronki. Na tym polu panie mają zdecydowanie większą wolność wyboru.

Możliwość zakupu

Mężczyzna chcący dokonać zakupu dobrze wyglądającego kompletu na wesele, jest skazany raczej na specjalistyczne sklepy sieciowe lub wizytę u krawcowej. Moda męska to wciąż niewielka część całego rynku, dlatego panom zdecydowanie trudniej znaleźć miejsce z czymś odpowiednim na elegancki wieczór. Jednorazowy wydatek jest też znaczący i sięga od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wybranej marki i opcji. Oczywiście ubrania szyte na wymiar u dobrego krawca będą odpowiednio droższe. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest jednak to, że mężczyźnie wypada nosić raz wybrany garnitur na kilku okazjach, oczywiście jeśli nie zmieni się całkowicie moda i sylwetka. Zmiany trendów wśród eleganckich ubrań dla panów nie są zbyt częste.

Sukienki na wesele można kupić praktycznie wszędzie. Od sklepu z artykułami z drugiej ręki, przez popularne sieciówki, po specjalistyczne sklepy internetowe i krawcową. Wśród typowych rozwiązań znajdą się te od przysłowiowej złotówki, aż po takie za kilka tysięcy. Mnogość dostępnych fasonów i bogactwo wyboru to jednocześnie ogromna zaleta, ale i potencjalna wada. Bardzo istotne jest, aby kobieta znała swoje atuty i mankamenty, podkreślała te pierwsze i ukrywała drugie. Niestety wybór sukienki na wesele nierzadko bywa nietrafiony, ponieważ jej fason, kolor lub długość okazują się nieadekwatne dla kupującej. W tym przypadku warto poszukać profesjonalnego doradztwa w postaci sprzedawcy, lub subtelnej porady zabranej na zakupy przyjaciółki.

Komu jest łatwiej?

Wygląda na to, że wszystko zależy od charakteru kupującego, a także jego możliwości finansowych i cech fizycznych. Teoretycznie na lepszej pozycji są ustawieni mężczyźni, ponieważ muszą oni jedynie dobrać właściwy garnitur, buty, koszulę, zegarek, a także nie przesadzić z dodatkami. Niestety komplet taki potrafi być o wiele droższy niż niejedna sukienka na wesele. Finansowe niedogodności można przekuć jednak na atut, jeśli weźmie się pod uwagę możliwość swobodnego i wielokrotnego wykorzystywania raz dobranej kreacji formalnej. W przypadku pań pokazanie się kilka razy w tej samej sukience jest raczej źle odbierane.
Na korzyść kobiet przemawia sporo miejsc, w których mogą one dokonać swobodnego zakupu. Złudna potrafi być jednak sama moda, która zmienia się jak w kalejdoskopie. Nie każda z pań jest w stanie za nią nadążyć. Aby dokonać dobrego wyboru, trzeba też znać swoje cechy fizyczne i wiedzieć, jak je połączyć z właściwym ubiorem. Na szczęście kobietom o wiele trudniej o wizualną wpadkę w formalnej kreacji, ponieważ zazwyczaj dopuszczalnych jest wiele jej odmian, nawet w krzykliwych kolorach.
Wybór sukienki na wesele to jednak zdecydowanie trudniejsza sprawa niż dopasowanie garnituru. Samo miejsce jego zakupu zazwyczaj gwarantuje, że mężczyzna otrzyma fachowe doradztwo. Panie, w szczególności te wybierające warianty ekonomiczne, są zdane same na siebie i na swój gust. Ten nie zawsze bywa najlepszy, a efekty błędnych decyzji mogą być katastrofalne w skutkach. Warto pamiętać, że zdjęcia z takich imprez to wspomnienia, do których ludzie lubią często wracać, dlatego dobrze jest się postarać, aby wyglądać na nich znakomicie.