Jak działają czujniki ruchu

Jak działają czujniki ruchu: ultradźwięki, podczerwień, fale radiowe? Urządzenia do wykrywania różnego rodzaju ruchu to kluczowy element każdego systemu bezpieczeństwa. Jest to specjalny detektor, który reaguje na ruch wokół obiektów znajdujących się w jego zasięgu. Czujniki takie przeznaczone są do wykrywania wtargnięcia osób nieupoważnionych do obiektu lub jego otoczenia. Czujki ruchu reagują na zmiany natężenia pola termicznego tła w regionie, w którym działają. W ten sposób mają pewność, że ktoś tam jest.

Na czym opiera się działanie czujnika ruchu?

Czy ważne jest, aby zrozumieć, jak działają czujniki ruchu? Stabilna praca urządzenia opiera się na analizie odpowiedniego rodzaju fal z otoczenia zewnętrznego. W zależności od rodzaju fali używanej przez czujnik ruchu można rozróżnić urządzenia na podczerwień, ultradźwięki, radiowe lub kombinowane.

Detektory podczerwieni

W jaki sposób czujnik ruchu na podczerwień uruchamia alarm? Był w stanie określić odczyt temperatury dowolnego obiektu znajdującego się na danym obszarze. W tym celu wykorzystywany jest specjalnie zaprojektowany układ optyczny tzw. soczewka Fresnela, który kieruje promieniowanie podczerwone do czujnika piroelektrycznego. Ze względu na czułość tego elementu zmienia się jego potencjał i tym samym sygnał zostaje włączony. Aby czujnik reagował tylko na ruch i ignorował nieruchome obiekty, jego czuły obszar jest podzielony na określoną liczbę wiązek. Dzięki tej funkcji czujnik ruchu do ochrony obszaru jest aktywowany tylko wtedy, gdy obiekt ponownie przejdzie przez wiele wiązek światła.

Detektor ultradźwiękowy

Jak działa ultradźwiękowy czujnik ruchu? Współpracuje z generatorem dźwięku, wytwarzając wibracje o określonej częstotliwości, która jest niesłyszalna dla ludzkiego ucha. Ultradźwięki odbijają się od różnych przeszkód na swojej drodze i wracają do czujnika ruchu. Sygnał jest odbierany przez specjalny mikrofon, a jeśli sygnał się zmienia, czujnik jest wyzwalany.

Radiowy czujnik ruchu działa na tej samej zasadzie co detektor ultradźwiękowy, z tą różnicą, że wytwarza promieniowanie mikrofalowe o częstotliwości 2,5 GHz. Jeśli w chronionym obszarze zostanie wykryty ruch, częstotliwość radiowa i długość fali zmienią się natychmiast. Fala ta z łatwością przenika przez zakłócenia niemetaliczne, takie jak ściany czy drewniane przedmioty, dlatego też często stosuje się urządzenia radiowe do ochrony dużych powierzchni handlowych i magazynów.

Różnice w działaniu czujek ruchu

Jak działają czujniki ruchu
Jak działają czujniki ruchu

Aby zapobiec fałszywym alarmom, możesz kupić kombinację czujnika ruchu. Swoją popularność zawdzięczają wysokiej niezawodności i odporności na zakłócenia. Zazwyczaj urządzenie zawiera obwody czujnika podczerwieni i częstotliwości radiowej, aby zapewnić pomyślne, nieprzerwane działanie. Działanie czujnika ruchu będzie się również różnić w zależności od strefy detekcji intruza. Dlatego parametry czujnika zostały podzielone na parametry objętościowe do użytku w pomieszczeniach oraz parametry liniowe przeznaczone do otwartych przestrzeni i obwodów. Wielkogabarytowe są instalowane w pokojach, a liniowe w korytarzach.

Urządzenia te mają szerokie zastosowanie w systemach bezpieczeństwa, za ich pomocą można wykryć ruch osób nieupoważnionych w obrębie chronionego obiektu. W domach prywatnych, firmach czy magazynach przewodowe lub bezprzewodowe czujniki ruchu są niezbędne dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa. Podłączenie i konfiguracja czujki jest bardzo prosta, jednak instalacja wymaga odpowiedniej wiedzy i nie jest kosztowna w instalacji.

 

Jak podłączyć czujnik ruchu

Głównym wymaganiem jest to, aby każdy rodzaj czujnika ruchu https://www.inprod.com.pl/budowa-i-zasada-dzialania-bariery-mikrofalowej/ był montowany tylko na nieruchomych obiektach i ścianach, które nie są narażone na wibracje. Fałszywe sygnały mogą pojawiać się podczas silnych wibracji lub ruchu stojaka. Łatwiej jest podłączyć bezprzewodowe czujniki ruchu i są one automatycznie włączane do systemu bezpieczeństwa. Możliwe jest również umieszczanie takich czujek bez obawy o uszkodzenie napraw. W miarę możliwości okablowanie podczas remontu należy ułożyć tak, aby kable były schowane pod osłoną. Czujniki powinny być umieszczone wzdłuż prawdopodobnej ścieżki intruza. Instalację swojego systemu bezpieczeństwa warto powierzyć renomowanej, godnej zaufania firmie. Nie ma potrzeby samodzielnego instalowania czujników i innych elementów systemu.

W celu prawidłowej eksploatacji urządzeń w obiekcie konieczne jest staranne wybranie jego lokalizacji. Konieczne jest wykluczenie wpływu czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na jego funkcję. Unikaj zbliżania się do urządzeń emitujących ciepło lub fale elektromagnetyczne. Nie instaluj czujnika ruchu w pobliżu baterii lub rur grzewczych ani w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Świetnym rozwiązaniem do pokoju jest zamontowanie czujnika ruchu na drzwiach. Najlepszym miejscem do jej zainstalowania są drzwi przedpokoju.