Ile kosztują implanty zębowe?

Ile kosztują implanty zębowe? Problemy z zębami to jedne z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Ich leczenie jest ogólnodostępne, jednak wiele osób boi się iść do stomatologa, kiedy jest na to pora. Opieka stomatologiczna to bardzo szeroki wachlarz usług – począwszy od zabiegów typowo estetycznych jak usuwanie kamienia, poprzez walkę z próchnicą rozwiniętą w różnym stopniu, aż po ekstrakcje zębów i zastępowanie ich implantami.

Zapobieganie rozwiązaniom ostatecznym

Ile kosztuje implant zęba?

Ekstrakcja zęba to rozwiązanie ostateczne, niezależnie od tego, czy chodzi o ząb mleczny, czy stały. Własne zęby to spora wygoda – potwierdzi to każdy lekarz. I nie chodzi tylko, czy głównie o względy estetyczne, choć i one są ważne. Chodzi o możliwość prawidłowego rozdrabniania pokarmu, co jest istotne dla procesu trawienia. Wszelkie zaniedbania dotyczące zębów odbijają się echem na zdrowiu całego organizmu. Powstające tu stany zapalne wiążą się z bólem i cierpieniem oraz rosnącym strachem u wielu osób.

Co jeśli jednak dojdzie do utraty zębów stałych?

Nieważne, czy ktoś traci zęby z powodu zaawansowanego wieku, czy w wyniku zaniedbań, chorób lub wypadków. Zęby powinny nam służyć jak najdłużej. Bez nich nie jesteśmy w stanie prawidłowo pobierać pokarmów niezbędnych do życia i zachowania prawidłowej kondycji ogólnej. Co robić, gdy zaczyna się tracić zęby? To poniekąd zależy od tego, ile zębów się traci, czy chodzi o zęby sąsiadujące ze sobą i z czego ich utrata wynika. Trzeba też mieć na względzie ogólny stan zdrowia konkretnej osoby. U starszych ludzi, którzy nie mają już większości swoich zębów, najczęściej stosuje się tzw. sztuczną szczękę – dolną lub górą albo obydwie. Zarówno w przypadku braku wielu zębów, jak i pojedynczych, można też zdecydować się na inne rozwiązanie, a mianowicie na implanty.

Czym są implanty zębowe?

Implant ma zastąpić prawdziwy ząb. Składa się on z najczęściej tytanowej śruby pełniącej rolę analogiczną do korzeni zębowych oraz z tzw. korony, czyli widocznej części zęba. Śruba jest umieszczana w kości szczęki. Dzięki temu nowy ząb tkwi w szczęce bardzo pewnie i trwale. Niestety, od momentu umieszczenia w szczęce śruby do nałożenia na nią korony zwykle mija pewien czas- dzieje się tak w przypadku wyboru implantacji dwufazowej. Chodzi głównie o to, aby dziąsło porządnie się zagoiło. Jednak w efekcie pacjent otrzymuje ładny, pełny uśmiech i jeśli właściwie używa zębów – np. nie gryzie zbyt twardych pokarmów – implanty będą mu świetni służyć przez długi czas, a może nawet do końca życia.

Jak jest koszt uzupełniania braków w uzębieniu implantami?

Ile kosztują implanty zębowe?
Ile kosztują implanty zębowe?

Decydując się na implanty zębów, trzeba mieć na uwadze fakt, że nie jest to najtańszy sposób uzupełniania braków w uzębieniu. Ceny oczywiście zależą głównie od gabinetu oraz wybranej metody i materiałów. Liczy się też to, czy chodzi o implant zęba przedniego, np. jedynki, którą świetnie widać podczas mówienia, czy dalszego i większego zęba. Średnio koszt jednego implantu to mniej więcej 2900-3200 zł za jedną sztukę. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że jeden implant zębowy może kosztować od 1500 do nawet ponad 4000 zł. Z największym wydatkiem w tej kwestii trzeba liczyć się w przypadku protezy osadzonej na kilku implantach (dwóch, czterech lub sześciu). Jest to koszt kilkunastu do ponad 20 tysięcy zł. A co jeśli ktoś chciałby zdecydować się na implantach wszystkich zębów w szczęce? Biorąc pod uwagę zróżnicowanie materiałów stosowanych do implantów zębów przednich i tylnych oraz miejsca wykonania usługi, może to kosztować nawet ponad 50 tyś. zł. Jednak im więcej implantów chce wstawić pacjent, tym częściej wycena jest indywidualna i można liczyć na jakiś upust.

Koszty poboczne

Jeśli ktoś decyduje się na implanty zębów, musi też pamiętać, że będą się z tym wiązać koszty dodatkowe. Chodzi o cenę samej wizyty i konsultacji oraz niezbędnych prześwietleń RTG. To najczęściej od 200-500 zł. Warto też wypytać o wszystkie potencjalne dodatkowe wydatki związane z usługą w konkretnym gabinecie. Implanty zębów nie są finansowane przez NFZ. Aby choć trochę obniżyć potencjalne wydatki związane z wstawianiem takich implantów, można poszukać akcji rabatowych organizowanych co jakiś czas przez różne gabinety.

Implanty zębów – czy warto?

Patrząc na ceny implantów, trzeba przyznać, że usługa taka jest niestety poza możliwościami finansowymi wielu osób – zwłaszcza przy braku wielu zębów czy wręcz wszystkich w szczęce. Najwięcej pacjentów decyduje się na to wyjście w przypadku potrzeby uzupełnienia pojedynczego braku, zwłaszcza gdy chodzi o któryś z przednich zębów. Jednak trzeba przyznać, że to rozwiązanie pozwala na wstawienie zęba praktycznie na zawsze, o ile ktoś będzie dbał o swoją jamę ustną i przestrzegał zaleceń lekarza. Zanim przystąpi się do całej procedury, warto porównać oferty kilku gabinetów i sprawdzić cenniki oraz opinie na ich temat. Implanty zębowe to nie tylko inwestycja w estetykę, ale i – albo wręcz przede wszystkim – w zdrowie i komfort danej osoby. Jeśli tylko ktoś może sobie pozwolić na to rozwiązanie, warto wziąć je pod uwagę.