Ile kryje blacha trapezowa

Ile kryje blacha trapezowa – zawsze wtedy kiedy wykonujemy remont generalny dachu lub innych elementów domu – na przykład elewacji, zwracamy uwagę na koszty jakie ten remont będzie ze sobą wiązał. Przeważnie jedną z najważniejszych składowych kosztów, jest to koszt materiałów. W takiej sytuacji zaczynamy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób zaoszczędzić na remoncie. Jeśli idzie o remont dachu, mamy obecnie bardzo dużo możliwości.

Kiedyś najczęściej wybierana była „papa” oraz blacha trapezowa. Wynikało to głównie z tego powodu, że nie było zbyt wielu alternatyw na rynku. Kiedy chcieliśmy wykonać pokrycie dachu jak najtaniej, wybieraliśmy „papę”. Kiedy w grę wchodziło droższe, ale solidniejsze i bardziej estetyczne wykonanie, zazwyczaj była wybierana blacha trapezowa. Oczywiście istniały na rynku alternatywy, ale zazwyczaj były sporo droższe i nie odgrywały one większej roli na rynku materiałów budowlanych. Z czasem jednak sytuacja ulegała zmianie. Wspomniane droższe materiały taniały, Polacy byli coraz bardziej zamożni i coraz częściej zwracali uwagę na aspekt estetyczny. „Papa” niemal wyszła z użycia, natomiast blacha trapezowa była głównie wykorzystywana do krycia budynków gospodarczych, garaży oraz warsztatów. Obecnie blacha trapezowa powraca do łask, dzieje się to głównie z powodu jej wielu unikatowych właściwości.

Blacha trapezowa – wymiary

Ile kryje blacha trapezowa
Ile kryje blacha trapezowa

Do największych zalet blachy trapezowej zaliczymy jej wymiary. W odróżnieniu od dachówek lub innego rodzaju pokryć dachowych, praca z blachą trapezową wymaga bardzo małego nakładu pracy, ponieważ blacha może być sprzedawana i kładziona na dach w całych arkuszach, a arkusze mogą mieć różne wymiary. Mamy do wyboru arkusze małe oraz bardzo duże. To jaki wymiar będzie dostępny w sprzedaży, będzie zależne w dużej mierze od producenta, ale możemy spokojnie powiedzieć jakie są graniczne wymiary blach trapezowych. Szerokość blach trapezowych wynosi od pięćdziesięciu do stu sześćdziesięciu centymetrów. Maksymalna długość wynosi dwanaście metrów dla blach stalowych oraz siedem metrów dla blach aluminiowych. Najmniejsza zaś długość wynosi czterdzieści pięć centymetrów dla blach aluminiowych oraz sześćdziesiąt dla blach stalowych. Z podanych wymiarów wynika, że maksymalna powierzchnia jaką jesteśmy w stanie przykryć za pomocą blachy trapezowej stalowej, wynosi ponad dziewiętnaście metrów kwadratowych. W przypadku blach aluminiowych maksymalna powierzchnia krycia wynosi ponad jedenaście metrów kwadratowych. Minimalne wymiary blach oscylują natomiast w okolicach trzech dziesiątych metra kwadratowego w przypadku arkuszy stalowych oraz podobne wartości (choć minimalnie mniejsze) dla blach aluminiowych.  Jak widzimy mamy możliwość zamawiania blach o bardzo dużych jak i o bardzo małych gabarytach, co powoduje, że położenie blachy na dachu, jest szybkie oraz wygodne.

Szybkość pracy z blachami trapezowymi

blachy-trapezoweBlachy trapezowe jak wspomnieliśmy pozwalają na szybkie krycie dużych powierzchni dachu. Pozwalają również na zamawianie blach o mniejszych wymiarach, a wielu producentów oferuje usługi docinania blach na wymiar. To wszystko powoduje, że pokrywanie dachu tego typu blachami jest proste oraz trawa bardzo mało czasu. Dzięki temu mamy dodatkową oszczędność, ponieważ jeśli pracownicy jakich wynajmiemy do tych prac pracują krócej, to analogicznie płacimy im zdecydowanie mniejsze pieniądze.  Możliwość docinania blach ma również swoje zalety, ponieważ wykończenia w wielu miejscach są wykonywane bardziej solidnie oraz szybko. Ma to również olbrzymi wpływ na ostateczną cenę dachu. Blachy trapezowe są sprzedawane w dwóch wariantach. Pierwszym jest blacha, która nie posiada żadnych dodatkowych warstw ozdobnych. Jedyną warstwą zewnętrzną jest warstwa pasywacyjna, czyli taka, która ma za zadanie zabezpieczyć przed korozją. Drugi wariant posiada dodatkowe pokrycie, takie jak chociażby najpopularniejsza farba. W drugim przypadku możemy sobie oczywiście wybrać kolor, co dodatkowo skraca czas pracy na naszym dachu.

Estetyka blach trapezowych

Kiedyś od blach trapezowych odchodzono ponieważ uważano je za mało estetyczne. Ogólnie rzecz biorąc pogląd na to obecnie dość mocno ewoluuje. Najprawdopodobniej blachy te nie były nieestetyczne, tylko mały wybór sprawiał, że ludzie chcieli spróbować czegoś innego. Obecnie zainteresowanie tymi blachami wzrasta ponownie, ponieważ możemy na nie spojrzeć zdecydowanie bardziej obiektywnie. Blachy trapezowe jeśli są położone umiejętnie, to są naprawdę estetycznym pokryciem dachowym, a dodatkowo ponieważ możemy je malować na dowolny kolor, lub zamawiać już pomalowane, to mogą się wpasować w naprawdę szeroką stylizację budynków. Do tej pory polecano je do pokrycia dachów budynków o nowoczesnej stylizacji, jednak coraz częściej można się spotkać z realizacjami pokryć dachów domów, które dość mocno odbiegają od definicji nowoczesnego budownictwa. Z tego też powodu możemy swobodnie dobierać sobie blachę trapezową do niemal każdej budowli. Dodatkową zaletą pokryć z blachy trapezowej jest to, że blacha jest stosunkowo lekka, więc możemy nią pokrywać dachy, które z różnych względów nie mogą być mocno obciążone.