Jaka wciągarka do autolawety?

Jaka wciągarka do autolawety? Nie da się ukryć, że wciągarka do autolawety to bardzo popularne urządzenie, które montowanie jest w w autach terenowych i autolawetach. Wbrew pozorom oferta na rynku w tym zakresie jest dość szeroka, dlatego też podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru może okazać się nieco problematyczne. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które w znacznym stopniu ułatwią nam wybór.

Czym dokładnie jest wciągarka? W jaki sposób działa wciągarka samochodowa? Uciąg, moc i typ – co należy o tym wiedzieć? Montaż i eksploatacja – o czym powinniśmy pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym dokładnie jest wciągarka?

Jaka wciągarka do autolawety?
Jaka wciągarka do autolawety?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat wciągarki do auto lawety, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym w ogóle to urządzenie jest. Otóż głównym jego zadaniem jest wspomaganie przejazdów przez trudny teren i nie tylko. Okazuje się, że w wielu sytuacjach dzięki temu udogodnieniu możliwy jest transport autolawetą, co z pewnością jest godne podkreślenia. Dobór wyciągarki powinien być zależny od tego, jakie przeznaczenie będzie miało dane urządzenie. Przykładowo zupełnie inny rodzaj sprzętu będzie niezbędny podczas załadunku i rozładunku, a jeszcze inny przeznaczony jest do off-roadu. Najlepsza wciągarka rekreacyjna to ta elektryczna, której zasilanie napięciem wynosi 12 V lub 24 V. Podczas wynajmu autolawety warto zwrócić uwagę na to czy pojazd posiada tytułową wciągarkę. W praktyce może mieć ona kluczowe znaczenie. Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że zastosowanie konstrukcji mechanicznych i tych hydraulicznych to stosunkowo duży wydatek. Pomimo wszystko to właśnie te wciągarki charakteryzują się ponadprzeciętną wydajnością, jednocześnie poradzą sobie nawet w trudnych warunkach. Dlatego wypożyczalnia autolawet zwraca uwagę na tę kwestię w sposób szczególny. Oczywiście urządzenia hydrauliczne wyróżniają się tym, że posiadają własne zasilanie. Problematyczny może okazać się montaż, a także ponadprzeciętna waga. Wyciągarka do lawety będzie kosztować nas kilka tysięcy złotych. Dlatego też warto wziąć pod uwagę cennik autolawety i dojść do wniosku, które rozwiązanie będzie najbardziej optymalne.

W jaki sposób działa wciągarka samochodowa?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest wciągarka do autolawety, warto chwilę zastanowić się nad tym, w jaki sposób ona działa. Wynajmując autolawetę z pewnością otrzymamy pojazd z wciągarką. Podczas pracy na drodze jest to właściwie nieodłączny element, o czym należy pamiętać. Wbrew pozorom działanie wyciągarki nie należy do najbardziej skomplikowanych. Całość opiera się na dwóch elementach. Pierwszym z nich jest bęben cylindryczny- to właśnie na nim nawijana jest lina. Drugą częścią jest silnik, który to zajmuje się wykonywaniem całej pracy. Warto zdawać sobie w tym miejscu sprawę, że silnik może pracować z różną mocą, jednakże najważniejsza jest kwestia tego, aby obracanie bębna odbywało się w sposób równomierny. Znaczenie w całym procesie ma hamulec automatyczny. Jest on w stanie zatrzymać urządzenie w sytuacji, kiedy bęben przestanie się obracać. W konsekwencji zapobiegamy nadmiernemu podawaniu liny.

Uciąg, moc i typ – co należy o tym wiedzieć?

Podczas wyboru wciągarki do autloawety największe znaczenie ma uciąg. Na podstawie standardów możemy dojść do wniosku, że uciąg wyciągarki powinien wynosić 1,5-raza dopuszczalnej całkowitej masy auta. Co ciekawe, użycie sprzętu może okazać się potrzebne w momencie, kiedy auto ugrzęźnie w błocie, lub będzie obciążone. Dlatego też im ten uciąg jest większy, tym lepiej. Warto przygotować się na wszystkie możliwości. Jeśli wiemy już, jaki uciąg będzie najbardziej optymalny, musimy zwrócić uwagę na moc silnika. W zdecydowanej większości przypadków wystarczająca okaże się ta oscylująca w granicach od 5 do 10 KM. Dodatkowo znaczenie ma również okres gwarancji producenta. Z reguły wynosi on 2 lata. Pamiętajmy o tym, że wyróżnić możemy dwa typy wciągarki. Pierwsza to wciągarka zintegrowana, a druga to wciągarka z oddzielną puszką sterującą. Montaż tej pierwszej jest znacznie mniej problematyczny. Ta druga natomiast nie musi znajdować się w sąsiedztwie wyciągarki, co z pewnością jest dużym udogodnieniem.

Montaż i eksploatacja – o czym powinniśmy pamiętać?

W przypadku wciągarki do autolawety znaczenie mają jeszcze dwa aspekty- montaż i eksploatacja. W niektórych pojazdach producent przewiduje miejsce na wyciągarkę, dzięki czemu jej montaż będzie łatwy i przyjemny. Znacznie mniej korzystnie wygląda to w przypadku, kiedy miejsca tego nie przewidziano. Wciągarka każdorazowo powinna być montowana do solidnych elementów, które nie zostaną urwane razem z urządzeniem nawet w przypadku dużych przeciążeń. Zwróćmy uwagę na to, aby podłączyć kable zasilające zgodnie z instrukcją. Jeśli chodzi o eksploatacje wciągarki, najważniejszą kwestią jest prawidłowe nawijanie liny na bęben urządzenia.