Kompleksowy poradnik dla osób wybierających deskę do wakesurfingu

Kompleksowy poradnik dla osób wybierających deskę do wakesurfingu – wakesurfing jest jedną z tych wodnych dyscyplin sportowych, które cieszą się ogromną popularnością również w naszym kraju, zwłaszcza – a raczej przede wszystkim – w okresie letnim. 

Uprawiających go ludzi można podzielić na dwie grupy: początkujących, którzy korzystają ze sprzętu udostępnianego przez nadwodną wypożyczalnię oraz tych już w niego wkręconych, powiedzmy, że zaawansowanych, którzy potrzebują własnej deski do wakesurfingu, dopasowanej do ich indywidualnych potrzeb, ale też stylu pływania, który preferują. To właśnie na wyborze tej deski skupimy się w naszym poradniku.

Deska do wakesurfingu – jak wybrać tę idealną dla nas?

Choć mogłoby się wydawać, że wakesurfing w Polsce kuleje i niewiele osób go uprawia, tak naprawdę jest dyscypliną sportu budzącą coraz większe zainteresowanie i już teraz cieszącą się ogromną popularnością. Prowadzi to do tego, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup swojej własnej deski do wakesurfingu. Jak jednak ją dobrać, by ta spełniła wszystkie nasze oczekiwania? Poniższe wskazówki z pewnością w tym pomogą i pokażą, na co przy tym wyborze warto zwrócić największą uwagę.

1. Podstawą jest rozmiar i kształt

Kompleksowy poradnik dla osób wybierających deskę do wakesurfingu
Kompleksowy poradnik dla osób wybierających deskę do wakesurfingu

Nie ma rzeczy bardziej istotnej w desce, jak jej rozmiar i kształt – to one tak właściwie wpływają najbardziej na to, jak bardzo będziemy do niej dopasowani i jak przyjemne będzie użytkowanie jej. Deskę trzeba dopasować przede wszystkim do własnej wagi i wzrostu. Zbyt mała sprawi, że będziemy z łatwością wciągani przez jadącą przed nami motorówkę. Będzie za to znacznie bardziej zwrotna. Jeżeli jednak nie będzie dostosowana do naszej wagi, będzie stopniowo tonąć lub zanurzać się w wodzie, co uczyni przebywanie na fali trudniejszym.

Deska do wakesurfingu nie może też być zbyt duża – jeśli taka będzie, nie pozwoli nam na opanowanie jej. Ciężko będzie nam nią skręcać, ale też przebywać na kilwaterze (czyli na fali powstającej za płynącą z dużą prędkością motorówką).

Większość producentów zapewnia nam dostęp do specjalnych tabeli, które przyporządkowują konkretny rodzaj deski do wzrostu i wagi. Jeżeli żadna ze specyfikacji nam nie odpowiada, lepiej postawić na deskę nieco (ale nie przesadnie) większą. Można się do niej dostosować i jej się nauczyć – nie da się tego jednak powiedzieć o desce zbyt małej.

2. Poziom naszych umiejętności też ma znaczenie

Deski do wakesurfingu zazwyczaj sklasyfikowane są pod kątem umiejętności. Istnieją deski dla początkujących, średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych, przy czym każda z nich różni się materiałem wykonania, finami i wieloma innymi elementami. Podstawą, o której musimy wiedzieć jest to, że na samym początku nie potrzebujemy deski turniejowej – po prostu wydamy na nią nieadekwatnie dużo pieniędzy, a sama w sobie będzie dla nas zbyt szybka i luźna. Lepiej postawić na model, który będzie nam wybaczał znacznie więcej błędów, a który będzie nam się kontrolowało przyjemnie i bezproblemowo. Agresywne deski są stworzone z myślą o bardziej zaawansowanych ich użytkownikach.

3. Zwróćmy uwagę na nasz styl

Deska do wakesurfingu powinna zostać wybrana odpowiednio do naszego stylu. Jeżeli więc mamy już jakieś doświadczenie związane z jazdą na deskorolce, lepiej będzie, jeśli postawimy na deskę twin-tip, a zatem taką, która jest zaokrąglona po obu jej końcach (dokładnie tak, jak deskorolka). Jeżeli z kolei bliżej nam do zjazdów slalomowych na nartach, lepiej będzie, gdy postawimy na opcję singletip, węższą z przodu, a kwadratową z tyłu.

4. Finy – niepozorne, ale bardzo dużo zmieniające

Finy stanowią taki element deski, który jest odpowiedzialny za sterowność. To on zapobiega bezcelowym pływaniu deski w bliżej nieokreślonym (i ciężkim do określenia kierunku). Finy można podzielić na grube i cienkie, płytkie i głębokie, przy czym na te głębsze stawiają przede wszystkim mniej doświadczeni użytkownicy desek. Jeśli nie mamy pewności co do konkretnego fina, po prostu postawmy na deskę umożliwiającą jego wymianę (zamiast na taką z wbudowanym finem).

5. Nie kupujmy kota w worku

Zanim w ogóle zdecydujemy się na zakup własnej deski, warto, abyśmy zapoznali się z każdym jej rodzajem, najlepiej przez praktykę. Żaden sklep sprzedający nowe produkty tego typu nie wypożyczy ich nam, abyśmy mogli je przetestować – musimy się więc posiłkować wypożyczalniami. Jest ich na szczęście na tyle dużo, że w każdej z nich z pewnością znajdziemy taki rodzaj deski, z którym jeszcze nie mieliśmy okazji się zapoznać. Wyróbmy sobie opinię, poznajmy nasze preferencje i zdefiniujmy swój własny styl, a z pewnością podjęcie wyboru będzie dla nas łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze.

Podsumowanie

Deska do wakesurfingu stanowi podstawowy – i tak właściwie jedyny niezbędny – element ekwipunku osoby, która pała się uprawianiem tego sportu. Jej wybór pozwoli znacząco wpłynąć na tempo nauki, ale też na wygodę użytkowania i technikę, jaką nabędziemy. Właśnie dlatego nie należy go bagatelizować, a zamiast tego zawsze stawiać na model jak najbardziej dopasowany do naszych indywidualnych preferencji.