Jaka gładź szpachlowa do kuchni?

Jaka gładź szpachlowa do kuchni? Remont kuchni zwykle obejmuje malowanie ścian. Przed położeniem koloru należy jednak zadbać o ich wygładzenie. W ofercie producenta chemii budowlanej można znaleźć niejedną propozycję.

Czym się jednak kierować? Jaka chemia budowlana będzie najlepsza? Czym powinna się charakteryzować? Okazuje się, że niektóre jej parametry są kluczowe, szczególnie biorąc pod uwagę specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Ze względu na dużą wilgotność najlepsze właściwości wykazuje gładź polimerowa i wapienna, które gwarantują idealne wygładzenie.

Jakie jest zastosowanie znajduje gładź szpachlowa w kuchni?

Przede wszystkim gładź szpachlowa tworzy na ścianie cienką warstwę, która powoduje jej wygładzenie. Dzięki temu eliminuje wszystkie nierówności. Standardowa gładź gipsowa sprawdza się wtedy, gdy kuchnia ma dobrą wentylację i większe okna. Nie sprawdza się jednak w sytuacji dużej wilgotności. Wtedy może ulegać deformacji- kruszyć się i zmieniać kolor. Aby uniknąć odpadania jej od ściany, lepiej wybrać inny preparat.

Jaki rodzaj gładzi szpachlowej jest właściwy do kuchni?

Jaka gładź szpachlowa do kuchni?
Jaka gładź szpachlowa do kuchni?

W przypadku chemii budowlanej producenci oferują bardzo różnorodny wybór. Najbardziej popularnym wyborem w kategorii gładzi szpachlowej jest gładź gipsowa gotowa. Stosowana jest przede wszystkim do wygładzania ścian i sufitów w budynkach mieszkalnych. Gładź gipsowa aplikowana jest na różnego rodzaju powierzchnie: gipsowe, płyty i tynki cementowe. Producent gładzi gipsowej zaleca, by po jej nałożeniu na beton, pamiętać o jej zeszlifowaniu. Dostępne są także gładzie wapienne. Mimo swoich wielu zalet, preparat nie może zakryć niedoskonałości większych niż 5 mm. Jej podstawowym składnikiem jest wapno. Po pierwsze wykorzystywana jest do wygładzania tynków cementowo-wapiennych, a po drugie jako wydajny podkład pod farby lateksowe i akrylowe. Dzięki takim właściwościom znajduje szczególne zastosowanie w obiektach, w których panuje wyższy reżim sanitarny. Głównie w kuchni, w której gładź szpachlowa wapienna jest wykorzystywana do wygładzania ścian i sufitów. Co więcej, posiada właściwości przeciwgrzybicze i efektywnie chroni jej powierzchnię. Jej skład stanowią mieszanka białego cementu, kruszyw i mączki wapiennej. Dzięki ich zawartości preparat gwarantuje cyrkulację powietrza.

Hurtownia chemii budowlanej oferuje także gładź cementową, która uznawana jest przez specjalistów za materiał wyjątkowo trwały i odporny. Aby spełniał swoją funkcję, należy jednak nałożyć kilka jego warstw. Jedna nie wystarczy. Pojedyncza nie powinna być jednak grubsza niż 3 mm. Choć prezentuje wiele zalet, nie prowadzi jednak do całkowitego wygładzenia ściany. Alternatywą dla niej jest gładź polimerowa. Ma takie samo zastosowanie, ale cechuje się zdecydowanie lepszą elastycznością. To sprawia, że znajduje szczególne zastosowanie w kuchni, w której panują warunki podwyższonej wilgotności i wyższe temperatury. Co więcej, jest odporna na działanie czynników mechanicznych.

Jakie są zalety korzystania z gładzi polimerowej w kuchni?

W składzie gładzi polimerowej znajdują się: gips naturalny, mieszanka polimerów oraz wypełniacze. Taki skład sprawia, że stanowi wyjątkową ofertę w kategorii chemii budowlanej. Produkty zawierające wypełniacze z dolomitu wyróżniają się ponadto intensywnym, białym kolorem. Pozostałe rodzaje naturalnych wypełniaczy to przede wszystkim szeroko stosowana mączka węglanowa. Elementem łączącym jest najczęściej polimer, który przybiera formę dyspersji wodnej (np. pochodnej kwasu akrylowego). Atutem tego preparatu jest głównie wydajność. Gładź jest rozprowadzana bardzo równomiernie. To sprawia, że wystarczy nałożenie tylko jednej warstwy. W przeciwieństwie do innych gładzi, które wymagają aplikowania nawet kilku. Czym wyróżnia się tego rodzaju chemia budowlana? Przede wszystkim preparat utwardza się w momencie wysychania, kiedy powstaje jego cienka powłoka. Ilość nakładanej warstwy uzależniona jest od celu, jaki chcemy osiągnąć. Aby wygładzić powierzchnię, wystarczy nie grubsza niż 1 mm. Natomiast w celu zakrycia nierówności, potrzeba kilku warstw produktu. Gładź polimerowa charakteryzuje się dobrą przyczepnością do farb. Ostatnim elementem jej aplikacji jest szlifowanie. Aby zaoszczędzić i uniknąć strat materiału, warto wybrać szpachlowanie maszynowe. Jakie farby wybrać? Wiele osób decyduje się na farby akrylowe albo lateksowe. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj wykazują właściwości, które pasują do warunków panujących w kuchni. Jak zwiększyć ich trwałość? W tym celu sprawdzi się grunt uniwersalny.

Aby właściwie spełniały swoją funkcję, należy zachować właściwą kolejność aplikacji chemii budowlanej. Grunt nakładamy przed gładzią. Dzięki tym prostym zasadom i uwzględnieniu odpowiednich preparatów, można idealnie wygładzić ściany, jak i estetycznie je pomalować. Decydując się na płytki, warto jeszcze pamiętać o wodoszczelnym kleju do płytek, który zapewni ich dłuższą trwałość i odporność na wilgoć. Wszystkie niezbędne artykuły można znaleźć w ofercie producenta chemii budowlanej.