Gładź polimerowa pozwala na uzyskanie efektu perfekcyjnie gładkich ścian. Dzięki niej podłoże jest dobrze przygotowane do późniejszego pokrycia farbami nawierzchniowymi. Aby aplikacja gładzi przyniosła zamierzone rezultaty, musimy pamiętać o wcześniejszym zagruntowaniu podłoża. Istotny jest też sam proces aplikacji masy. Jak wygląda czynność nakładania gładzi polimerowej na ściany?
Gładź polimerowa – zastosowanie
Gładź polimerowa wykorzystywana jest do finalnego wygładzania ścian i sufitów we wnętrzach pomieszczeń. Służy ona też do wyrównywania małych nierówności, w tym tych widocznych na powierzchni płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki niej skutecznie wygładzimy chropowaty tynk, jednak nie pozbędziemy się defektów ścian. Taki produkt nie nadaje się też do wyrównywania narożników czy zespalania płyt kartonowo- gipsowych. Jest to masa, której celem jest dobre przygotowanie podłoża, dzięki czemu otrzymamy idealny efekt po pomalowaniu ściany. Gładź polimerowa znajduje zastosowanie na takich powierzchniach, jak:
- ściany i sufity pokryte farbą,
- powierzchnie pokryte tynkami,
- powierzchnie betonowe,
- płyty gipsowo-kartonowe,
- lamperie,
- ściany wykonane z bloczków gipsowych czy betonu komórkowego,
- tynku żywiczne,
- powierzchnie pokryte tapetami z włókna szklanego.
Gładzie polimerowe ze względu na swoje właściwości sprawdzą się także w tak specyficznych pomieszczeniach, jak łazienka, pralnia czy kuchnia.
Gładź polimerowa – zalety
Gładzie polimerowe mają wiele zalet. Większość osób docenia głównie ich łatwość w nakładaniu na wszelkiej maści powierzchnie. Można je prosto i szybko obrabiać i szlifować, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Zaprawy te charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki mechaniczne. Co ważne, tego rodzaju produkty są też wydajne.
Aplikacja gładzi polimerowej wałkiem – niezbędne narzędzia
Do nałożenia gładzi przydadzą nam się pewne narzędzia. Pierwszym z nich jest oczywiście specjalny wałek do nakładania gładzi. Wyróżnia się on sztywnym i grubym włosiem zrobionym z nylonu. Taki wałek można zakupić w prawie każdym większym sklepie budowlanym. Oczywiście, zamiast niego możemy użyć zwykłego wałka do malowania, jednak musi być on wykonany z wytrzymałych materiałów. Co ważne, nie może mieć zbyt grubego czy chłonnego włosia. Do aplikacji gładzi niezbędne są też szpachle powierzchniowe. W sprzedaży znajdują się różne narzędzia, między innymi te z uchwytem aluminiowym czy z tworzyw sztucznych.
Przygotowanie podłoża przed nałożeniem gładzi polimerowej
Przed rozpoczęciem nakładania gładzi musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Najważniejszą czynnością jest zagruntowanie powierzchni. Grunt stabilizuje i wzmacnia podłoża, ponadto wypełnia najmniejsze ubytki. Dzięki niemu podłoże przestaje być chłonne i zwiększa się jego przyczepność. Produkt ten sprawia, że gładzi prawidłowo wysycha i łatwiej ją nałożyć. Jego brak może skutkować nieefektywnym gładzeniem i zmniejszeniem się wydajności zastosowanych materiałów. Przed nałożeniem gładzi polimerowej, powierzchnia musi być pozbawiona zgrubień, zanieczyszczeń, pęknięć, rys i dziur. Jak przygotować podłoże?1. Oczyszczamy ścianę ze wszystkich odpadających powłok malarskich i tynkarskich. W tym pomoże nam metalowa szpachelka.2. Wypełniamy ubytki widoczne na powierzchni przy użyciu gipsu szpachlowego czy masy naprawczej. Podłoże musi być równe.3. Jeśli jest to potrzebne, to wypełnione ubytki szlifujemy. Niekiedy wymaga tego cała ściana.4. Następnie odpylamy i czyścimy podłoże z tłuszczu, zabrudzeń, pyłu i kurzu. Przecieramy je zmoczoną szmatką czy odkurzamy.5. Gruntujemy podłoże wałkiem albo dużym pędzlem i czekamy, aż ściana wyschnie.
Jak nałożyć gładź polimerową wałkiem?
Gładź możemy nałożyć zwyczajnie, przy użyciu szerokiej szpachli. Innym sposobem jest aplikacja masy wałkiem.1. Mieszamy gładź przed jej użyciem, po czym moczymy wałek w masie. Nakładamy produkt na podłoże w podobny sposób do aplikacji farby na ścianę.2. Wszelkie nierówności i nadmiar gładzi ściągamy szeroką pacą. Co ważne, musimy to zrobić w miarę szybko, aby masa nie wyschła. Produkt ściągamy, wykonując ruchy z góry do dołu, po łukach albo na boki lub od dołu.3. Kiedy już wygładzimy całą powierzchnię, musimy odczekać ok. 2 godzin, po czym dopiero możemy nałożyć drugą warstwę gładzi. Co ważne, czas może być różny, a wiele zależy od zastosowanego przez nas produktu czy temperatury powietrza. Nie musimy czekać, aż masa będzie całkowicie sucha, gdyż może się jedynie wstępnie związać. Materiał po dotknięciu nie może się kleić, natomiast druga warstwa musi być cieńsza od tej pierwszej. Dzięki możliwości nakładania gładzi polimerowej na mokro, praca staje się o wiele szybsza.4. Po wyschnięciu drugiej warstwy masy możemy już przystąpić do obróbki powierzchni. Zazwyczaj producenci gładzi zalecają wcześniejsze spryskanie podłoża ściany wodą. Następnie przy pomocy pacy z gąbką przecieramy całą powierzchnię, wykonując przy tym okrężne ruchy. Istotne jest to, żeby ściana była równa, bez nierówności i nieestetycznych zacieków. Oczywiście możemy też zeszlifować całą powierzchnię.