Co powinieneś wiedzieć o masażu? Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach masaż staje się coraz bardziej popularny. Nie chodzi tylko o rehabilitację, chodzi o wiele innych rzeczy, które mają różne zastosowania. Czym właściwie jest masaż? Jakie podstawowe rodzaje masażu możemy wyróżnić? Jakie są zalety masażu? Kiedy nie powinniśmy korzystać z usług masażu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Co to jest masaż?
Decydując się na zdefiniowanie słowa „masaż”, możemy dojść do wniosku, że jest to efekt mechanicznej stymulacji tkanek naszego ciała. Istnieje kilka rodzajów masażu, więcej informacji znajdziecie w artykule. Na przykład zabieg ten jest wykonywany w sposób, który pomaga poprawić wydolność pacjenta. Masaż jest zwykle jedną z kilku metod fizykoterapii. Osoby wykonujące takie usługi nazywane są masażystkami. W zależności od rodzaju i efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć, musi dobrać odpowiednią prędkość i odpowiednią ilość ruchu. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że masaż sięga czasów starożytnych. Poprzednikami mogli być Chińczycy i Hindusi, którzy stosowali to leczenie zarówno w medycynie, jak i ceremoniach religijnych. Masaż stał się popularny już w XVI wieku i od tego czasu jest uważany za oficjalny zabieg.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów masażu jest masaż klasyczny. Jego głównym celem jest poprawa naszej kondycji psychofizjologicznej, ale doskonale sprawdza się również w przypadku niektórych schorzeń. Masaż klasyczny w Warszawie może być wykonywany jako zabieg całościowy lub częściowy. Skutecznie łagodzi i regeneruje ból naszych mięśni, dodatkowo zwiększając ich elastyczność i sprężystość. Co ciekawe, masaż był w stanie nawet zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej dzięki aktywacji przepływu limfy. Innym rodzajem masażu jest masaż relaksacyjny, który również cieszy się dużą popularnością. Skutecznie stymuluje nasze mięśnie, skórę i układ krążenia. Ma nawet duży wpływ na nasz układ nerwowy. Jaki jest cel tego masażu? Oczywiście chodzi o pozbycie się lub przynajmniej całkowite zmniejszenie napięcia psychicznego, prowadzące do odprężenia i odprężenia, na którym tak bardzo nam zależy. Dostępne są również masaże lecznicze, sportowe i izometryczne. Sama nazwa mówi o ich losie. Ciekawe wydają się ćwiczenia, które zwalczają skutki zmęczenia. Jak wiesz, regularne ćwiczenia mogą prowadzić do uszkodzenia mięśni. Kiedy jednak rozluźnimy je masażem, są mniej podatne na mikrouszkodzenia. Bez zbędnych ceregieli, dzięki masażowi sportowemu, szybciej zregenerowaliśmy się po zrobieniu dodatkowego kilometra i odzyskaliśmy utraconą energię.
Korzyści z masażu
Nie można zaprzeczyć, że nasz styl życia dzisiaj pozostawia wiele do życzenia, a wielu ludzi zmuszonych jest żyć pod ogromną presją i pośpiechem. Niestety dlatego po pewnym czasie rozwijamy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, których normalnie można by uniknąć. Relaks może być świetnym rozwiązaniem naszych problemów, ale po ciężkim dniu pracy trudno zapomnieć o nich wszystkich. W takim przypadku warto skorzystać z masażu, który jest świetnym sposobem na odprężenie zarówno naszego umysłu, jak i ciała. W efekcie znacznie poprawia się elastyczność naszego ciała i zakres ruchu członków naszego ciała. Na pewno zauważymy dość szybką poprawę ogólnego samopoczucia. Często odczuwasz nieprzyjemny ból mięśni? W tym przypadku strzałem w dziesiątkę będą masaże, które skutecznie łagodzą ból przy skurczach. Warto wspomnieć, że tego typu kuracja może zmniejszyć problemy wywołane stresem. Masaż wprawił nas w całkowity relaks. Na chwilę jesteśmy w stanie zapomnieć o codziennych obowiązkach i stresujących sytuacjach, które muszą mieć dobry wpływ na nasze funkcje organizmu.
Kiedy powinniśmy zrezygnować z masażu?
Mimo wielu zalet masaż nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że żylaki czy zapalenie żył to jedno z podstawowych przeciwwskazań. Kobiety nie powinny również stosować masażu w czasie ciąży lub menstruacji. Powinniśmy również unikać tego typu leczenia, jeśli na skórze występują znaczące zmiany, takie jak egzema czy zmiany alergiczne. Masaż nie jest odpowiedni dla osób z problemami z nadciśnieniem tętniczym oraz osób z gorączką, czyli temperatura ich ciała przekracza 38 stopni Celsjusza.