Konstrukcje stalowe – zastosowanie: w obecnym czasie znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej i przemysłowej, jest to spowodowane nie tylko ich niezwykłą stabilnością, ale również trwałością i wytrzymałością. Co bardzo istotne, są to elementy wykonane ze stali, dlatego bardzo często stanowią podstawę dla hal o wielkich powierzchniach oraz innych obiektów o różnej wielkości. W poniższym artykule dowiesz się miedzy innymi gdzie stosuje się konstrukcje stalowe oraz jakie są ich zalety!
Konstrukcje stalowe – czym się charakteryzują?
Warto dodać, iż wśród głównych zalet konstrukcji stalowych są zarówno kwasoodporność jak i nierdzewność, cechy te powodują iż są one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, co tym samym znacząco przekłada się na ich uniwersalność. Konstrukcje stalowe do świetne rozwiązanie dla murowanych elementów o dużej masie, które wykorzystywane są w budownictwie. Niezwykłą popularność zyskały zwłaszcza ze względu na fakt, iż czas ich montażu jest bardzo szybki, również cena jest naprawdę przystępna w porównaniu do konkurencji.
Rodzaje konstrukcji stalowych
Dzisiaj na rynku budowlanym można spotkać kilka rodzajów konstrukcji stalowych, wśród których znajdują się:
- Konstrukcje powierzchniowe – wykonywane są najczęściej z blach stalowych połączonych ze sobą za pomocą spawania.
- Szkielety prętowe – to konstrukcje stalowe wykonane z prętów, co ważne w następnej kolejności szkielet jest uzupełniany blaszaną obudową.
- Szkielety prętowo-ciągowe – ten rodzaj konstrukcji stalowych odznacza się bardzo dużą wytrzymałością, najczęściej wykorzystywany jest podczas budowy obiektów o bardzo dużych powierzchniach.
O czym warto pamiętać? To, iż w przypadku każdej konstrukcji stalowej o wielkich gabarytach konieczna jest dokumentacja projektowa, która zawiera precyzyjny projekt techniczny!
Dokumentacja konstrukcji stalowych
W przypadku konstrukcji stalowych należy mieć na uwadze, iż konieczna jest odpowiednia dokumentacja projektowa, która musi spełniać poszczególne wymagania. Przede wszystkim musi ona obejmować precyzyjny projekt techniczny oraz specyfikację i wykaz wszystkich materiałów, które zostały zastosowane do produkcji konstrukcji stalowych. Warto zaznaczyć, iż pracownicy muszą posiadać właściwą wiedzę i umiejętności a także kwalifikacje i doświadczenie, bowiem dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest przestrzegać wszelkie normy obowiązujące w trakcie trwania pracy. Praca przy konstrukcjach stalowych to czynności, które związane są z: cięciem, spawaniem, gięciem, zgrzewaniem stali oraz wykonywaniem otworów w konstrukcjach stalowych.
Konstrukcje stalowe – zastosowanie w budownictwie
Najważniejszym powodem stosowania konstrukcji stalowych w budownictwie jest przede wszystkim ich wytrzymałość oraz niezwykła trwałość! Warto dodać, iż wszystkie elementy konstrukcji projektowane są w specjalnych przedsiębiorstwach przez wysoko wykwalifikowany personel pracowniczy. Konstrukcje stalowe są bardzo łatwe i szybkie w montażu, dlatego cieszą się coraz większą popularnością i zastępują inne, tradycyjne rozwiązania. Dzięki dużej elastyczności materiału możliwe jest zastosowanie konstrukcji w trudnych warunkach, konstrukcje stalowe wykorzystywane są bardzo często w budynkach wielkopowierzchniowych, sklepach oraz innych przedsiębiorstwach usługowych. Ich zastosowanie dostarcza dodatkowego miejsca bez konieczności uzyskania skomplikowanych i czasochłonnych zezwoleń, w tym między innymi pozwolenia na budowę. Bardzo dużą zaletą konstrukcji stalowych jest fakt, iż można je stosować nie tylko latem, ale również zimą, nawet podczas bardzo niskich temperatur!
Zastosowanie konstrukcji stalowych w przemyśle
Należy podkreślić, iż konstrukcje stalowe są coraz chętniej wykorzystywane w przemyśle, dzieje się tak ze względu na szybką budowę, mniejszą ilość formalności a także stabilność i trwałość konstrukcji. Konstrukcje stalowe w przemyśle znajdują zastosowanie między innymi:
- do wznoszenia fabryk
- do budowy kontenerów
- do budowy hal, które wykorzystywane są w produkcji oraz magazynowaniu.
Co istotne, hale przemysłowe obecnie pozbawione są ograniczeń w formie ścian działowych, co powoduje, iż doskonale odnajdują się w zadaniach dotyczących logistyki. Dzięki zastosowaniu konstrukcji stalowych wewnątrz magazynu możliwe jest swobodne poruszanie się wózków widłowych a także wykorzystanie ciężkiego sprzętu!
Konstrukcje stalowe i ich lekkość
Powinieneś wiedzieć, iż mimo że konstrukcje stalowe kojarzą się z dużymi obiektami to odznaczają się również lekkością, bardzo często można je spotkać na podwórkach oraz we wnętrzach domów, chodzi tutaj miedzy innymi o poręcze i balustrady, które wykonane są ze stali. Obecnie bardzo często stosuje się konstrukcje stalowe projektując bramy i ogrodzenia, a także wiaty ogrodowe i blaszane garaże. Takie wykorzystanie konstrukcji stalowych jest nie tylko praktyczne, ale także bardzo funkcjonalne. Lekkość konstrukcji stalowych sprawia, że są one wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach wnętrzarskich, metalowe schody lub meble w oryginalnym, ponadczasowym loftowym stylu nadają wnętrzu specyficznego charakteru!