Jakie kremy do stóp stosować na mocno przesuszoną skórę?

krem w piance do stóp
krem w piance do stóp

Jakie kremy do stóp stosować na mocno przesuszoną skórę? Zadbana i nawilżona skóra stóp to nie tylko walor estetyczny, ale także swego rodzaju swoiste odzwierciedlenie ich kondycji. Stopy każdego dnia narażone są na duże obciążenie, wszelkiego rodzaju otarcia, deformacje, a co za tym idzie także niepożądane dolegliwości. To właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz pielęgnacji stóp, szczególnie tych bardziej wymagających uwagi. Przykładem tego są chociażby stopy ze skłonnością do przesuszania się i pękania. Jak skutecznie pielęgnować tego rodzaju skórę stóp? Jakie kremy nawilżające stosować?

Sucha skóra stóp – przyczyny

krem w piance do ekstremalnie suchej, popękanej i zrogowaciałej skóry
krem w piance do ekstremalnie suchej, popękanej i zrogowaciałej skóry

Skóra stóp, ze względu na swoją budowę, posiada swego rodzaju naturalne skłonności do przesuszania się. U niektórych osób problem ten staje się jednak nieco bardziej widoczny i uciążliwy. Przyczyn tego zjawiska może być co najmniej kilka. Pierwsza z nich to niedostateczne nawilżenie i nawodnienie skóry, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Nie tylko więc brak odpowiednio regularnego nawilżania stóp za pomocą kremów, ale też przyjmowanie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia może doprowadzić do problemu przesuszania się skóry. Innym powodem, dla którego skóra stóp może stać się zbyt sucha i podatna na przesuszenia, jest jej nieumiejętna, niedopasowana lub zbyt inwazyjna pielęgnacja. Długie kąpiele w gorącej wodzie, ścieranie skóry twardym pumeksem czy pilnikami – wszystko to może prowadzić do niepożądanego efektu w postaci przesuszonej skóry stóp. 

Kolejny powód przesuszonej skóry to kwestie genetyczne, jak również towarzyszące przewlekłe choroby. Istnieje co najmniej kilka schorzeń, mogących powodować przesuszanie się skóry stóp. Może to być między innymi łuszczyca, cukrzyca, AZS, jak również zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych.

Przesuszona skóra stóp – konsekwencje

Sucha, posiadająca skłonności do przesuszania się skóra nie tylko negatywnie wpływa na estetykę stóp, ale również na komfort codziennego funkcjonowania. Nadmierna suchość skóry wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, które mogą także skutkować konsekwencjami zdrowotnymi. Są to między innymi:

  • nadmierne łuszczenie się skóry,
  • szorstkość skóry,
  • rogowacenie i pojawiające się zgrubienia skóry,
  • nieprzyjemne pieczenie,
  • świąd,
  • utrata elastyczności skóry,
  • większa podatność na uszkodzenia i zranienia.

Jak radzić sobie z suchą skórą?

hurtownia podologiczna
hurtownia podologiczna

Przesuszająca się skóra stóp to problem z pozoru błahy, niewymagający żadnych szczególnych działań. Nic bardziej mylnego. Z problemem przesuszającej się skóry warto udać się do specjalisty podologa, który nie tylko doradzi, co w takiej sytuacji można zrobić, ale również wykona zabieg bądź serię zabiegów, mających na celu zniwelowanie dolegliwości. 

Spośród wszystkich zabiegów podologicznych, które skutecznie minimalizują problem przesuszającej się skóry stóp, wymienić należy pedicure podologiczny, usuwanie zrogowaceń i szczególnie przesuszonych miejsc, jak również wszelkiego rodzaju zabiegi nawilżająco-pielęgnacyjne, głównie masaże z użyciem odpowiednich preparatów. 

Kremy na przesuszoną skórę stóp

W terapii przesuszonej skóry stóp bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej jakości kremów o pewnym, naturalnym składzie, pochodzących od sprawdzonych producentów. Kremy te mogą być stosowane zarówno podczas zabiegów, w gabinecie podologicznym, jak i w domowym zaciszu. Stosowanie środków mocno nawilżających warto jednak skonsultować z podologiem, aby mieć absolutną pewność, że ich użycie przyniesie pożądany efekt.

Jakie kremy do stóp stosować na mocno przesuszoną skórę?
Jakie kremy do stóp stosować na mocno przesuszoną skórę?

Wybierając krem nawilżający do szczególnie suchej skóry stóp, warto zwrócić uwagę na skład preparatu. Istnieje bowiem kilka szczególnie cennych, pożądanych składników, które powinny się w nim znaleźć. To właśnie one realnie wpływają na głębokie nawilżenie skóry, a co za tym idzie – przywrócenie im elastyczności, sprężystości i estetyki. Składniki te to przede wszystkim mocznik w stężeniu 10%, witamina E, lanolina i alantoina, ale także naturalne olejki, między innymi olejek z awokado, z oliwek czy migdałów. Ponadto w składzie kremów nawilżających warto szukać również wyciągów z aloesu i kasztanowca oraz gliceryny. 

Produktem o działaniu nawilżającym, na który warto zwrócić uwagę, jest chociażby Prontoman specjalistyczny krem nawilżający do stóp i nóg z olejem z kiełków ryżu. Preparat ten zawiera w składzie unikalne połączenie pięcioprocentowego stężenia mocznika i naturalnego olejku z kiełków ryżu. Innym interesującym produktem dla osób o suchej skórze stóp jest Pedibaehr silnie nawilżająca pianka do stóp z różą i 10% mocznikiem. Lekka formuła i intensywne działanie to doskonały duet, który sprawia, że produktu używa się łatwo i efektywnie. W składzie pianki znaleźć można dziesięcioprocentowe stężenie mocznika, wyciąg z róży, glicerynę oraz olej sojowy.