Czy warto samochody sprzedawać do skupów aut?

Czy warto samochody sprzedawać do skupów aut? Wiele osób zastanawia się czy sprzedawać samochód do skupu aut używanych? Bardzo popularne jest od niedawna właśnie sprzedawanie samochodów bezpośrednio do skupów. Dużo mniejszą popularnością cieszą się komisy. A co cechuje skupy aut używanych oraz dlaczego coraz chętniej korzystamy z ich usług? Dlaczego również nie kierujemy się do komisów? 

Jak wygląda sam proces sprzedaży samochodów w skupie? 

Proces sprzedaży samochodów, w momencie wyboru sprzedaży w skupach samochodów osobowych, rozpoczyna się od rozmowy przez telefon czy też od wysłania przez nas specjalnego formularza na internetowej stronie danego skupu. W późniejszym kroku, kiedy już skup aut  wie mniej więcej, jakim dysponujemy samochodem, jest podjęcie decyzji, czy od nas chce go kupić. Musimy zauważyć, że znaczna większość skupów w zasadzie skupuje wszystkie auta. Rzadko spotykamy się z odmową. Dlatego właśnie w praktyce po wysłaniu danego formularza od razu możemy się śmiało umawiać na konkretną wycenę samochodu.

Wycena oraz umowa 

Aby wycenić samochód każdy skup aut w zasadzie zatrudnia rzeczoznawcę, który przeprowadza tę wycenę. Dlatego właśnie kwota, jaką firmą chce przelać na konto za samochód nasz odpowiada jak najbardziej wartości naszego samochodu. Wyjątkiem na pewno jest sytuacja, w której trafiliśmy akurat na skup który nie jest niestety uczciwy. Oczywiście, takie sytuacje również się zdarzają. Właśnie dlatego warto wybrać taki skup, który się cieszy dobra opinią. Jeśli uważamy, że wycena jak najbardziej jest uczciwa, nie pozostaje nic innego nam, jak tylko podpisać umowę kupna i sprzedaży samochodu z danym skupem. Ta umowa jest w zasadzie najzwyczajniejszą umową sprzedaży. Od momentu podpisania jej jednym jedynym właścicielem jest skup aut, a my już nie mam do samochodu żadnych praw. 

Czy komis to to samo co skup aut? 

Wiele osób tak naprawdę nie rozróżnia skupów samochodów od komisu. Niektórzy tak naprawdę sądzą, że jest to to samo. Jednakże, skup aut jest to zupełnie coś innego, aniżeli komis. Różnica podstawowa, która ma duże znaczenie, jest to, że z komiksem nie podpisuje się żadnej umowy. Komis w żadnym wypadku nie kupuje naszego samochodu. Jedynym zadaniem komisu jest tak naprawdę sprzedaż naszego samochodu, możemy zatem śmiało powiedzieć, że komis jest niczym więcej, jak samym pośrednikiem w sprzedaży. Warto zatem skorzystać z usług komisu wówczas, gdy nie mamy zbytnio czasu, aby szukać kupca na nasze auto. Jednak, wydaje się, że w takiej sytuacji równie dobrze jest skorzystać z usług samochodowego skupu.

Szybkość procesu sprzedaży 

Niewątpliwie to, czym skup aut używanych góruje nad komiksem jest tempo, z jakim pozbywamy się samochodu. W skupie aut w zasadzie błyskawicznie dokonuje się sprzedaży. Czasem proces trwa jedynie godzinę. Nieco czasu oczywiście trzeba, aby dokonać wyceny auta. Jednak cała reszta jest załatwiana od ręki. Natomiast komis, także od ręki przyjmuje nasz samochód. Jednak w momencie, gdy auto oddajemy do komisu, nie otrzymujemy żadnych pieniędzy. Dopiero wówczas je otrzymujemy, gdy któryś z klientów danego komisu się zdecyduje kupić nasz samochód. Zatem nie płaci nam komis, a sam nabywca samochodu. Nabywca znaleźć się może po kilku dniach. Czasem trwa to kilka miesięcy. Co więcej czasem w ogóle się nie znajduje. Jeśli zależy nam na tym, aby sprzedać szybko samochód, to wybieramy raczej skup, a nie komis. 

Jakie auta są skupowane przez skup? 

Przeważnie jest tak, że firma która skupuje samochody jest chętna na kupno w zasadzie każdego rodzaju osobowego samochodu. Poza tym zauważyć warto, że firma zarówno kupuje auta prawie że nowe, w stanie technicznym świetnym, jak i także te, które już wiele przejechały i raczej nie są w najlepszym stanie. Oczywiście zmniejszona zostanie odpowiednio wycena takowego pojazdu. Warto zauważyć również, że samochód do skupu sprzedać może każda prywatna osoba jak i także każda firma. Skupy są bowiem bardzo chętne na kupowanie wielu aut na raz. Zaś sprzedaż nawet kilku czy też kilkunastu samochodów w komisie raczej dobrym pomysłem nie jest. Na pieniądze ze sprzedaży moglibyśmy czekać latami. Co innego jednak w skupie samochodów. Wiemy już doskonale, że skup aut płaci od ręki gotówką.

Jak widzimy na powyższym możemy możemy sprzedawać samochody na różne sposoby. Każdemu sprzedającemu zależy jednak na tym, aby uzyskać możliwie najwyższą cenę. Możemy spróbować samodzielnie sprzedać samochód, ale szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego procesu profesjonalnemu oraz sprawdzonemu skupowi sprzedaży. Przed sprzedażą danego samochodu powinniśmy jednak sprawdzić opinie o danym skupie. Im więcej pozytywnych opinii, tym lepiej. Co do opinii negatywnych, to nie świadczą one dobrze o danej firmie. Niestety firm o negatywnych opiniach wciąż jest cała masa. Musimy na nie uważać oraz wystrzegać się jak to tylko możliwe. Najlepiej będzie wybrać skup aut o zasięgu ogólnopolskim. Charakteryzują się one wysoką jakością usług. Co jak co, ale na wysokiej jakości także nam zależy.