Rodzaje dysków SSD. Jak znaleźć dobry dysk SSD? Dyski SSD to rodzaj dysków, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Od tradycyjnych dysków HHD różni je przede wszystkim wydajność a także żywotność. Dyski SSD znacznie rzadziej ulegają awariom i zniszczeniom. Oto kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym, czy warto kupić dyski SSD. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Dyski SSD – co to takiego?
Niektórzy uważają, że do prawidłowego zoptymalizowania działania komputera stacjonarnego bądź laptopa wystarczy wymiana procesora lub ewentualnie karty graficznej. Nic bardziej mylnego. Aby nasze urządzenie działało w sposób zgodny z naszymi oczekiwaniami warto pomyśleć od wymiany dysku twardego. Jest to element komputera, który wbrew pozorom ma ogromny wpływ na wydajność naszego komputera lub laptopa.
Im nasz dysk jest szybszy, tym sprawniej będzie zapisywał i uruchamiał zgromadzone w urządzeniu pliki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest na przykład zakup pojemniejszego dysku twardego o większej prędkości obrotowej lub poszukanie dysku SSD, którego budowa oparta jest na niezawodnym systemie pamięci flash. Warto wiedzieć, że czas dostępu do danych w przypadku dysków SSD jest nieporównywalnie krótszy od czasu, który występuje w dyskach HDD. Cały system operacyjny działa o wiele sprawniej. Wszystkie programy uruchamiają się wręcz w oka mgnieniu. Ogromne różnice w wydajności można także zaobserwować podczas przenoszenia naszych plików. W przypadku dysku SSD pliki zostaną przeniesione znacznie szybciej. To oczywiście nie wszystkie atuty dysków SSD. Wiele osób ceni sobie fakt, iż dyski SSD pochłaniają mniej prądu od tradycyjnych dysków talerzowych. Ponadto, są mniej awaryjne ze względu na fakt, iż nie posiadają żadnych ruchomych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu.
Należy jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, że zwyczajny dyski twarde typu HDD mają jedną, niezwykle istotną przewagę nad dyskami SSD. Chodzi tutaj oczywiście o ich dostępność oraz pojemność. Dysk HDD kupimy w znacznie niższej cenie od dysku SSD. Oprócz tego, za tę samą cenę dostaniemy dysk HDD z pojemnością 1 TB, zaś dysk SSD około 256 GB. Ogromnym problemem w użytkowaniu dysków HDD są zawarte w nich części ruchome, które mogą spowodować utratę zgromadzonych przez nas danych podczas transportu lub innych niesprzyjających warunków.
Czym kierować się przy wyborze dysku SSD – najważniejsze porady i wskazówki
Wybór dysku SSD to poważna sprawa. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek model, musimy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Jednym z najważniejszych kwestii, o której należy pamiętać, jest szybkość odczytu i zapisu danych zgromadzonych na należącym do nas dysku. Ogromnym atutem wszystkich dysków SSD jest bardzo szybki dostęp do wszystkich zgromadzonych przez nas plików. Mamy zapewniony zapis oraz odczyt danych praktycznie bez jakichkolwiek opóźnień czy zawieszeń. Warto wiedzieć, że zwyczajne dyski HDD potrzebują z reguły nawet 15 milisekund na wykonanie operacji zleconych przez użytkownika.
Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie dysku SSD jako dysku systemowego, wówczas system operacyjny będzie uruchamiał się znacznie szybciej.
Wszystkie inne programy i aplikacje także będą uruchamiały się w niezwykle krótkim tempie. Średnia prędkość odczytu i zapisu danych w przypadku dysków SSD wynosi około 500 MB/s. Trzeba jednak zachowywać szczególną ostrożność podczas przeglądania ofert z najtańszymi dyskami SSD. W zdecydowanej większości przypadków są to urządzenia pierwszej generacji, które nie posiadają sprzętowego buforu zapisu lub jest on zdecydowanie zbyt mały. Takie rozwiązanie w bardzo negatywny sposób wpływa też na prędkość operowania na danych i w skuteczny sposób może zniechęcić nas do zakupionego przez nas dysku. Wówczas jedynym rozwiązaniem może być instalacja programowego bufora zapisu. Podczas wybierania dysku SSD należy także zwracać uwagę na zadeklarowaną przez producenta prędkość odczytu oraz zapisu danych. Im wyższa jest ta wartość, tym większa będzie wydajność naszego dysku SSD.
Transfer i interfejs
Następna kwestia, na którą należy zwracać szczególną uwagę w trakcie wybierania wymarzonego dysku SSD to transfer i interfejs. Przenoszenie danych jest często żmudnym procesem, który w przypadku tradycyjnych dysków twardych może trwać bardzo długo. Dyski SSD wyróżniają się nawet stukrotnie większą przepustowością od dysków HDD. Wszystko to powoduje, że podczas wybierania dysków SSD należy szczególną uwagę zwracać na to, jaki interfejs posiada. Najbardziej rozpowszechnionym typem interfejsu jest w chwili obecnej SATA III – jego cechą charakterystyczną jest fakt, iż zapewnia przepustowość na poziomie 6 Gbit/s. Jeśli z kolei zależy nam na tym, aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w dysku SSD, wówczas najlepiej wybierać modele najnowszej generacji M.2, które będą najlepszym rozwiązaniem. Wówczas nie grożą nam żadne awarie, a wszystkie pliki będą odczytywane przez dysk w iście zawrotnym tempie. Takie dyski SSD dedykowane są wszystkim wymagającym użytkownikom.