Ubezpieczenia OC i AC – OC jest to obowiązkowe ubezpieczenie w naszym kraju oraz w większości innych krajów, do których pojedziemy. Kierowcy niekoniecznie zdają sobie sprawę, jak jest ono istotne. Często wykupienie ubezpieczenia jest traktowane jak formalność, na zasadzie biorę co tańsze. Czasem jest to niestety pułapka, w którą pakujemy się na własne życzenie.
Czym grozi jazda bez ubezpieczania OC?
Ubezpieczenia OC powstały z myślą o kierowcach, którzy spowodują wypadek. W takiej sytuacji należy się drugiej poszkodowanej stronie rekompensata. Ubezpieczenie OC gwarantuje, że jesteśmy na wypadek takiego zdarzenia „wypłacalni”, a w zasadzie to mamy za sobą agencję ubezpieczeniową, która jest wypłacalna. Brak jazdy bez ważnego OC grozi nam poważnymi konsekwencjami. W najlepszym wypadku dostaniemy mandat. Maksymalna wysokość mandatu za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych wynosi obecnie 5 200 zł. Jest to dużo, ale tak naprawdę może być zdecydowanie gorzej. Jadąc bez ważnego ubezpieczenia OC i powodując wypadek, jesteśmy zobowiązani do zrekompensowania osobom poszkodowanym strat materialnych oraz zdrowotnych. Oznacza to tyle, że z własnej kieszeni musimy naprawić lub kupić samochód, zapłacić za rehabilitację, odszkodowanie, a nawet śmierć (jeśli były ofiary śmiertelne). Kwoty te mogą sięgać setek tysięcy, a w skrajnych wypadkach milionów złotych.
Zobacz również:
- ubezpieczenie na życie ranking – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-na-zycie-i-zdrowie/
- ubezpieczenie ciągnika siodłowego – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-ciagnika-siodlowego-w-leasingu/
- ubezpieczenie firm – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/
Ubezpieczenia OC — czy warto wybierać najtańsze?
Rynek ubezpieczeniowy jest dość duży, a ubezpieczenia OC nie należą do takich (przynajmniej dla przeciętnego kierowcy). Z tego też powodu co jakiś czas pojawia się na rynku oferta ubezpieczeń OC, która atrakcyjnością cenową bije konkurentów na głowę. Ubezpieczenia OC takie należy traktować podejrzliwie. Często zdarza się tak, że dopóki nie mamy wypadku, to jest ono oczywiście ważne i nie mamy z nim problemu. Schody mogą się jednak zaczynać, kiedy nasze ubezpieczenie musi pokryć szkodę. Często współuczestnik zdarzenia nie może całymi miesiącami odzyskać swojej należności, czasem nawet kontakt jest utrudniony. W wielu przypadkach firmy takie są karane z urzędu za swoje praktyki, bywały przypadki, kiedy komisja nadzoru finansowego zdelegalizowała je. Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego nie ma problemu, bo to przecież nie ja mam problem z odzyskaniem pieniędzy. Pytanie jednak jest pierwsze: „jak sami byśmy się czuli, będąc w podobnej sytuacji?” oraz kolejne „czy rzeczywiście to nie mój problem?”.
Ubezpieczenia OC od firm wątpliwych
Wykupienie ubezpieczenia OC nie zwalnia nas całkowicie z odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Jeśli osoba poszkodowana nie jest w stanie od naszego ubezpieczyciela „wyciągnąć” należności, może zwrócić się do sądu. Sąd może nam nakazać wypłacenie rekompensaty i wówczas to my musimy dalej się „kopać” z firmą, która teoretycznie miała być naszym zabezpieczeniem. W takim ujęciu sprawa nie wygląda już tak bezproblemowo. Naszym obowiązkiem jest wybranie takiej firmy, która prezentuje minimum przyzwoitości i nie zwleka z wypłatą odszkodowania, działa to oczywiście z korzyścią zarówno dla nas, jak i dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Ubezpieczenia OC vs AC
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale AC już dobrowolne. Czy warto je wykupić? Wiele oczywiście zależy od tego, jak dużo jeździmy, jakim samochodem oraz jakimi jesteśmy kierowcami. Innymi słowy, musimy sobie skalkulować, jak wysokie jest ryzyko, że możemy ponieść straty materialne w wyniku kolizji oraz jak będą wysokie. Oczywiście, kiedy wykupujemy AC, powinniśmy tym bardziej dobrze prześwietlić firmę, od której ubezpieczenie wykupimy. W przeciwnym wypadku możemy mieć podobny problem z ubezpieczeniem OC.
Opcje dodatkowe — czy warto je wykupić?
Bardzo często ubezpieczenia OC, to „goła” polisa, ale można w wielu przypadkach dokupić oddzielnie np. usługę assistance, ubezpieczenie NW, ubezpieczenie szyb lub od nieprzewidzianych warunków pogodowych. Czy warto je wykupić? Odpowiedź jest podobna jak w przypadku samej polisy AC. Jeśli jeździmy dużo, mamy wysokie ryzyko awarii itp. wówczas możliwość bezpłatnego holowania oraz szybkiego uzyskania auta zastępczego jest naprawdę kusząca. Ratuje nas to przed stresem i wieloma niedogodnościami. Czasem od tego zależy czy zarobimy pieniądze. Dotyczy to osób, które prowadzą działalność gospodarczą i wymagane jest od nich, aby być w wyznaczonym miejscu i w wyznaczonym czasie. Usługa assistance pozwoli nam na to, jeżeli po drodze spotkają nas problemy.
Problemy z szacowaniem wysokości szkody
Jak w każdej branży, również w branży ubezpieczeniowej możemy spotkać się z pewnymi nagminnymi praktykami, które są stosowane niemalże przez każdego. Do takich zaliczane jest zaniżanie wysokości szkody. Zawsze, kiedy jesteśmy w trakcie je likwidacji, musimy mieć się na baczności po to, aby nie być stratnymi. Ubezpieczyciele stosują wiele trików. Aby być pewnym wyceny, dobrze jest poprosić o pomoc fachową firmę, która zajmuje się tego typu sprawami. Proceder ten niestety nie należy do rzadkich. Większość firm go stosuje.
Full Polisa Łukasz Wnuk |
Promienna 33B |
05-200 Marki |
609 103 308 |
www.fullpolisa.pl/ |