Skuteczne leczenie chorób skóry. Medycyna estetyczna – zabiegi medycyny estetycznej służą nie tylko poprawie urody. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mają one bardzo szerokie zastosowanie przy leczeniu przypadłości dermatologicznych czy usuwaniu tatuaży, blizn czy znamion. Jak dokładnie medycyna estetyczna wspomaga leczenie dermatologiczne? W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś na ten temat wiedzieć.
Laserowe leczenie naczynek
Wiele osób zmaga się z problemem pękających naczynek, w wyniku których na skórze powstają szpecące przebarwienia. Rozszerzone naczynka najczęściej znajdują się w okolicy twarzy, szyi czy dekoltu, ale mogą właściwie wystąpić na wszystkich częściach ciała. Naczynka można zamknąć w szybki i sprawny sposób przy pomocy medycyny estetycznej, a dokładniej – dzięki użyciu lasera. Sam zabieg polega na laserowym naświetlaniu konkretnych miejsc na skórze; dokonuje się to w sposób zupełnie bezbolesny i bezinwazyjny, jako że emitowane światło jedynie schładza skórę. Zależnie od powierzchni dotkniętej naczynkami zabieg może potrwać krócej lub dłużej, ale zazwyczaj nie trwa on więcej niż godzinę. Laserowe zamykanie naczynek zalecane jest w przypadku wystąpienia: rumienia, rozległych zaczerwienienia skóry, naczyniaków czy trądzika różowatego. Po zabiegu nie powinno się wystawiać skóry na słońce, tym bardziej należy unikać wizyt na solarium czy w saunie (najlepiej przez okres jednego miesiąca). Najczęściej przeprowadzenie jednego zabiegu wystarcza, żeby całkowicie pozbyć się dolegliwości. Również, cena nie jest wysoka – zazwyczaj około 100 złotych.
Zwalczanie rozstępów
Wbrew powszechnemu myśleniu, rozstępy niekoniecznie muszą wynikać z nadwagi. Wręcz przeciwnie; mogą być za nie odpowiedzialne takie czynniki jak genetyka, ciąża, problemy z hormonami czy zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej. Zazwyczaj rozstępy martwią nie przez kwestie zdrowotne, ale brzydki wygląd. Uznawane za estetyczne, są powodem niekomfortowego czucia się ze swoim ciałem wielu osób. Usuwanie rozstępów za pomocą medycyny estetycznej to przede wszystkim zabieg laserowy. Jego działanie polega na zniszczeniu za pomocą wiązki światła zniszczonych komórek, a także pobudzenia produkcji nowych i zdrowych, jako że podgrzanie tkanki podskórnej prowokuje wytworzenie kolagenu, od którego w dużej mierze zależy regeneracja i jędrność skóry. Dużym plusem poddaniu się takiemu zabiegowi jest brak okresu rekonwalescencji; jedyna opieka nad skórą polega na nawilżaniu jej, dzięki czemu regeneracja nastąpi szybciej. Żeby efektywnie pozbyć się rozstępów, najlepiej zacząć je leczyć zaraz po tym, kiedy zaczną się pojawiać – w późniejszym stopniu o wiele trudniej jest się ich pozbyć. Cena zabiegu zależy od poddanych mu miejsc; średnia cena to od około 200 złotych wzwyż.
Usuwanie blizn
Blizny, podobnie jak rozstępy, są usuwane z przyczyn przede wszystkim estetycznych. Na szczęście pozbycie się przy pomocy medycyny estetycznej ich jest naprawdę łatwe – i to bez względu na rodzaj blizny. Usunąć można czy to bliznę potrądzikową, pourazową czy pooperacyjną. Samego usunięcia blizn dokonuje się przy pomocy lasera, który nie tylko redukuje blizny, ale również wyrównuje skórę (podobny zabieg można również wykorzystać w przypadku nierówności skóry). Jako że zabieg jest wykonywany przy pomocy lasera, jest on bezinwazyjny, a także bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Cały zabieg polega na uwolnieniu wiązki lasera i skierowania głowicy na miejsce, gdzie znajduje się blizna. Kiedy wiązka dociera do uszkodzonych komórek, niszczy je, a następnie pobudza do produkcji zdrowych. Tak jak w przypadku usuwania rozstępów, kluczem do sukcesu jest stymulacja produkcji kolagenu w tkankach podskórnych. W efekcie nie tylko znikają szpecące blizny, ale również poprawia się koloryt skóry, staje się ona lepiej nawilżona i ujędrniona. Rekonwalescencja po zabiegu jest dość długa i wymaga, żeby pamiętać o kilku rzeczach: przez miesiąc nie wolno się opalać i należy bardzo uważać na słońce, dodatkowo przez tydzień trzeba zrezygnować z chodzenia na basen, do sauny czy ćwiczeń fizycznych. Zabieg nie jest zbyt drogi, małe blizny można usunąć już za około 50 złotych, a jeden zabieg w całości wystarczy, żeby pozbyć się blizn.
Kriochirurgia
Do zabiegów medycyny estetycznej, które służą zwalczaniu chorób skóry, używa się nie tylko terapii laserem. Bardzo skuteczną metodą walki z dolegliwościami dermatologicznymi jest również kriochirurgia. Polega ona na zamrażaniu uszkodzonych tkanek, a stosuje się do tego takie gazy jak podtlenek azotu, dwutlenek węgla czy płynny azot. W efekcie zdrowe tkanki oddzielają się od chorych, które zostają usunięte. Mimo że kriochirurgia to domena dermatologii, stosuje się ją również w innych dziedzinach, na przykład ginekologii czy onkologii.
Kriochirurgię stosuje się przy leczeniu wszelkiego rodzaju brodawek (od łojotokowych po płciowe), rogowacenia, a także niektórych blizn. Co istotne, jest naprawdę niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia tego zabiegu – w przeciwieństwie do laseroterapii, którą wyklucza chociażby ciąża. Niestety, kriochirurgia nie jest bezbolesna; na szczęście ból dość szybko ustępuje, a ryzyko powikłań jest niewielkie.