Rodzaje rolet okiennych

Rodzaje rolet okiennych – wiszą w większości pokojów biurowych, przyczyna jest bardzo prosta nie trzeba ich myć, wymagają minimalnej pielęgnacji, chronią przed światłem słonecznym i ozdabiają pomieszczenie. Teraz w domach rolety stają się coraz bardziej popularne ze względu na ogromną różnorodność. Zakres nowoczesnych produktów jest bardzo zróżnicowany: pionowe, rolowane, poziome, kasetowe.

Rolety okienne – rodzaje

Rolety okienne poziome inaczej weneckie. W takich roletach paski konstrukcyjne są umieszczone poziomo. Nawiasem mówiąc, paski są również nazywane lamelami. Istnieją różne rodzaje tych produktów do okien plastikowych, w zależności od materiału, z którego wykonane są lamele: aluminium, tkanina, drewno, a nawet bambus. Szerokość aluminiowych pasków nie przekracza 25 mm, a z drewna i bambusa – 50 mm. Rolety poziome mają możliwość optycznego powiększenia pomieszczenia, wystarczy wybrać materiał, z którego zostaną wykonane.

Rolety okienne – pionowe

Zaleca się instalowanie tego rodzaju rolet, jeśli ktoś chce wizualnie zwiększyć wysokość pomieszczenia. Materiałem do produkcji może być tkanina, plastik, aluminium, drewno. Długość jest również do parapetu lub obejmuje część okna. Lamele mogą mieć rysunki, a cięcie może być nie tylko proste, ale także w różnych kształtach

Rolety okienne – rzymskie

Rolety rzymskie mają specjalne prowadnice, a same rolety są zwijane w rolkę, falami do góry. Lamele wykonane są z tkanin impregnowanych środkami antybakteryjnymi i antystatycznymi. Tkaniny mogą być całkowicie przezroczyste, półprzezroczyste i nieprzezroczyste. Tutaj każdy kupujący samodzielnie decyduje, których rolet potrzebuje w mieszkaniu, w zależności od oświetlenia. Ten rodzaj rolet jest wysoce dekoracyjny i estetyczny.

Rolety okienne – dzień i noc

Rolety tego typu są ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, ponieważ występują podwójne rolety składające się z poziomych pasów, między którymi jest przerwa. Zastosowana regulacja powoduje, że dają znakomity efekt wizualny. Mieszkańcy bardzo nasłonecznionych pomieszczeń powinni zaopatrzyć się w rolety dzień i noc, ponieważ materiał najczęściej stosowany ch produkcji jest gruby i dobrze blokuje promienie słoneczne. Pozycja otwarta wpuści dużą ilość słońca rozświetlają pokój, natomiast pasy ustawione w równych odstępach pozwolą uzyskać ciekawy efekt zebry.

Rolety okienne – kasetowe

Ten rodzaj rolet okiennych zastępuje zasłony na plastikowych oknach, podobnie jak poprzednie typy. Materiał jest ukryty w specjalnej kasecie, a sama kaseta jest montowana za pomocą specjalnego mechanizmu na skrzydle okna. Rolety kasetowe są wykonane tylko w poziomie, a lamele można regulować w zależności od potrzeb użytkownika. Jeśli chodzi o materiał, można spotkać rolety z materiału, aluminium, plastiku.

Rolety okienne – aluminiowe

Rodzaje rolet okiennych
Rodzaje rolet okiennych

Te nowoczesne rolety do okien wykonane są za pomocą kasety, pionowej, poziomej, z prowadnicami. Główną zaletą jest to, że są higieniczne: nie zbierają na sobie kurzu, nie trzeba ich myć, tylko przetrzeć wilgotną szmatką. Jest to jeden z głównych powodów, dla których aluminiowe rolety wiszą w przedszkolach, szkołach i szpitalach. Rolety aluminiowe służą swoim właścicielom przez długi czas ze względu na odporność na korozję, wytrzymałość konstrukcyjną. Ten rodzaj idealnie pasuje do wnętrz w stylu high-tech. Kupując rolety aluminiowe, można wybrać różną kolorystykę, w tym kolor drewna.

Rolety okienne – drewniane

Można bezpiecznie nazwać je klasycznymi roletami do okien domowych, ponieważ elegancko pasują do tkaninowych zasłon i drewnianych mebli. Często w celu ochrony przed tłuszczem i wilgocią drewniane rolety są lakierowane, łatwiej jest o nie dbać. W dzisiejszych czasach trwa aktywna walka o ekologię, o naturalność, dlatego drewniane rolety nie straciły na popularności przez wiele lat. Można wybrać poziome lub pionowe drewniane rolety.

Rolety okienne – materiałowe

Te rolety trudno nazwać praktycznymi, trzeba się nimi bardzo opiekować, ale mają dużą popularność. Klienci są przyzwyczajeni do tkaninowych zasłon, więc rolety w różnych kolorach, odcieniach i wzorach są bardzo poszukiwane. Aby uprościć ich pielęgnację, lamele są impregnowane środkami antystatycznymi, przeciwpyłowymi i przeciwbakteryjnymi.

Zalecenia dotyczące wyboru rolet okiennych

montaż rolet okiennych

Ważne jest nie tylko kupowanie pięknych rolet do okien plastikowych, ale ważniejsze jest, aby kupować je z powodzeniem, aby były one połączone z wnętrzem pokoju i harmonijnie uzupełniały jego obraz. Istnieje kilka zaleceń, które pomogą określić wybór. Na rynku dostępne są rodzaje rolet, które wymagają wiercenia profilu okiennego. Lepiej tego unikać a preferować wsporniki lub dwustronną taśmę.

 Instalując rolety, trzeba pomyśleć o miejscu zamocowania, aby w przyszłości można było ustawić doniczki na parapecie. Bardzo ważne jest, aby obliczyć wielkość rolet. Najpierw należy zdecydować, jaki będzie rodzaj mocowania, a następnie obliczyć produkt. Na przykład okno powinno być o około 15 cm mniejsze niż szerokość rolety, a jeśli rolety muszą być zawieszone do podłogi, to, co najmniej 5 cm należy pozostawić od podłogi do rolet.