Pompy ciepła w Krakowie

Pompy ciepła w Krakowie – gdy szukamy wygodnego i niedrogiego ogrzewania, coraz częściej przyglądamy się krakowskim pompom ciepła. Mamy nadzieję, że pompa ciepła pozwoli nam utrzymać koszty ogrzewania na naprawdę niskim poziomie i będzie działać bezawaryjnie przez dziesięciolecia. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ ceny paliw konwencjonalnych rosną. Z roku na rok stajemy się coraz wyżej i trudno nam przewidzieć, jak będą wyglądać w nadchodzących latach. Jakie są najważniejsze rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o pompach ciepła?

Dlaczego zakup pompy ciepła to dobry pomysł?

To zdecydowanie opłacalne. Sam budynek jest znacznie tańszy. Nie potrzebujemy komina ani kotłowni. Dodatkowo pompy ciepła są jedną z najtańszych metod ogrzewania konserwacyjnego. Nie potrzebujemy też paliwa i paliwa. Dlatego nie ponosimy odpowiedzialności za związane z tym koszty.
Krakowska pompa ciepła gwarantuje również naszą wygodę. Pompy ciepła nie wymagają konserwacji i mogą być niewygodne w innych sytuacjach. Praca pompy ciepła służy jedynie ustawieniu odpowiedniego regulatora i dostosowaniu pracy urządzenia do naszych wymagań i indywidualnych potrzeb. Cieszymy się również, że możemy liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Jaki jest prawdziwy czas zwrotu? Około pięciu do siedmiu lat.

Nie sposób nie wspomnieć o trwałości i niezawodności. Prawidłowo zainstalowane pompy ciepła mogą nam służyć nawet do pięćdziesięciu lat. Kiedy ekologia jest dla nas ważna, pamiętajmy, że pompy ciepła to rozwiązanie przyjazne środowisku. Nie tylko zmniejsza emisję dwutlenku węgla do środowiska, ale także ogranicza emisje samych gazów cieplarnianych.

Doskonały wybór

Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych staje się coraz bardziej popularna, a w niedalekiej przyszłości pompy ciepła mogą być zasilane wyłącznie energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Decydując się na zamontowanie jednostki fotowoltaicznej i wykorzystanie jej do zasilania pompy ciepła, ogrzewanie w zasadzie otrzymujemy za darmo.
Pompy ciepła są stosowane w nowych i generalnie remontowanych budynkach. Polecane są jako alternatywa dla ogrzewania budynków gazem skroplonym lub olejem. Koszt takiego ogrzewania jest znacznie niższy. Pompa jest również cenną alternatywą dla gazu ziemnego. Jest to idealny wybór dla budynków energooszczędnych o niskim zapotrzebowaniu na ciepło.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Pompy ciepła w Krakowie
Pompy ciepła w Krakowie

Jeśli planujemy zamontować w naszym domu pompę ciepła, na pewno warto zapoznać się z cytatami różnych producentów oraz porównać cechy i parametry interesującego nas urządzenia. Jednak właściwy dobór pompy ciepła powinien leżeć w rękach kogoś z odpowiednią wiedzą. Kto to jest? Może to być projektant lub instalator instalacji grzewczej. Wybiera najlepszą pompę ciepła dla naszego domu, gdy polegamy na uzyskanych informacjach, naszej wiedzy technicznej i odpowiednich narzędziach.
W rzeczywistości wybór pompy ciepła nie jest taki łatwy. Musimy sprawdzić kilka niezwykle ważnych punktów. Pierwszym krokiem do posiadania własnej pompy ciepła jest odpowiedź na pytanie, jaką funkcję będzie ona pełnić w naszym domu. Czy budynki powinny być ogrzewane i przygotowywane do ciepłej wody użytkowej? Samodzielna praca czy wspomaganie pracy kotła? A może powinien oprócz ogrzewania zapewniać również chłodzenie domu w lecie? Kiedy znamy już wszystkie odpowiedzi na wszystkie te pytania, warto zastanowić się nad naszymi możliwościami i ograniczeniami ze względu na specyfikę działki, na której znajduje się dom oraz sytuację finansową, którą dysponujemy.

Podstawowe kryteria wyboru pompy ciepła

Jeśli pompa ciepła może ogrzewać nie tylko wodę użytkową, ale przede wszystkim budynki, wybór źródła ciepła, z którego urządzenie czerpie energię, jest kluczowy. Ponieważ niewiele nieruchomości ma dostęp do odpowiedniego źródła wód powierzchniowych lub gruntowych, wodne pompy ciepła rzadko są opcją.
Gdy sama działka jest duża, warto rozważyć wybór pompy ciepła, która pobiera energię z gruntu przez poziomy wymiennik. Nie dotyczy to jednak małych działek. Wtedy rozwiązaniem może być pompa geotermalna z pionowym wymiennikiem. Warunkiem jest jednak, aby naszą przeszkodą nie były wyższe koszty wytworzenia jakiegokolwiek źródła. Powietrzne pompy ciepła wybiera się zwykle, gdy jedynym ograniczeniem jest kapitał, gdy zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową nie jest duże lub gdy np. pompa ciepła wspomaga pracę kotła. Są to jednak tylko ogólne założenia i możemy je traktować jako punkt wyjścia do wyboru odpowiedniej pompy ciepła. Z pomocą naszych ekspertów bez problemu dobierzemy pompę ciepła. Jest to bardzo pomocne i powinno być wykorzystywane w jak największym stopniu.