Ortopeda – nie tylko w nagłych przypadkach

Ortopeda – nie tylko w nagłych przypadkach – kolejki przed gabinetami ortopedów są bardzo długie. Wiąże się to m.in. z rosnącą popularnością sportów amatorskich, chociaż nagłe wypadki i trudne warunki na drogach wciąż są jednym z głównych powodów wizyt u lekarzy tej specjalności. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać dobrego ortopedę , który skutecznie wyleczy każdą dolegliwość.

Ortopeda – z jakimi problemami należy się do niego zgłaszać?

Ortopeda to specjalista, który – według definicji – posiada rozległą wiedzę w dziedzinie diagnozowania, leczenia oraz profilaktyki chorób, wad wrodzonych i urazów narządów ruchu. Kompetentny lekarz doskonale zna wszelkie zagadnienia związane z układem szkieletowym i mięśniowym człowieka i może skutecznie leczyć wady postawy u dzieci i dorosłych. W zakres jego działań wchodzą również skomplikowane operacje i leczenie urazów takich jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia kończyn.

Z wizytą u ortopedy nie warto zwlekać, gdy pojawiają się niepokojące sygnały. Warto zwrócić się o pomoc nie tylko w przypadku bolesnych złamań, zwichnięć lub skręceń. Lista objawów, których nie można ignorować, jest znacznie dłuższa. Zaliczają się do nich m.in.:

  • bóle kręgosłupa,
  • bóle stawów,
  • bóle mięśni,
  • bóle ścięgien,
  • problemy z ruchomością kończyn i stawów,
  • obrzęki kończyn,
  • „trzeszczenie” w stawach.

Gabinet ortopedy powinni odwiedzić rodzice niemowlaków. To właśnie ten specjalista potrafi właściwie ocenić, czy szkielet, mięśnie i stawy malucha rozwijają się prawidłowo. Im wcześniej zostanie wykryta wada wrodzona, tym większe szanse na skuteczną korektę i całkowitą eliminację.

Dobry ortopeda – na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza?

Ortopeda – nie tylko w nagłych przypadkach
Ortopeda – nie tylko w nagłych przypadkach

Jak wybrać dobrego ortopedę? Takie pytanie stawia sobie wielu pacjentów. W nagłej sytuacji należy udać się do najbliższego gabinetu, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych schorzeń warto poszukać kliniki ortopedycznej i lekarzy z udokumentowanym doświadczeniem. Dobry ortopeda potrafi błyskawicznie zdiagnozować choroby kręgosłupa, wady postawy (lordozę, skoliozę, kifozę, płaskostopie), a także zmiany przeciążeniowe (np. „kolano biegacza”, „łokieć tenisisty).

Doświadczony lekarz ortopeda w Ortho Ekspert pomoże również w zdiagnozowaniu poważniejszych schorzeń takich jak nowotwór kości, przykurcz Dupuytrena czy chrzęstniakowatość (znana też jako choroba Olliera). Większość pacjentów przy wyborze lekarza kieruje się opiniami innych osób, które bez trudu można znaleźć w Internecie. Największą wadą wizyt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest długi czas oczekiwania i brak terminów na cito. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na prywatne konsultacje. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami – szacuje się, że za prywatną wizytę u specjalisty trzeba zapłacić ok. 220 zł. Prywatne gabinety i przychodnie dysponują lepszym sprzętem, co jest bardzo istotne w szybkiej i trafnej diagnostyce chorób.

Rosnąca popularność sportu masowego i nowe gabinety ortopedyczne

W ciągu ostatniej dekady można było zaobserwować ogromny wzrost popularności sportów masowych. Biegi uliczne, zawody rowerowe, maratony fitness czy zatłoczone siłownie – to tylko kilka przykładów popularyzacji sportu w przestrzeni publicznej. Jak się jednak okazuje, amatorzy tych dyscyplin nie zawsze są wyposażeni w odpowiednią wiedzę na temat zdrowego treningu i regeneracji. Przeciążenia i kontuzje stały się więc zjawiskiem powszechnym wśród biegaczy i rowerzystów.

  • Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć – doskonale wiedzą o tym redaktorzy portali o tematyce sportowej i blogerzy. Wśród licznych rad dotyczących profilaktyki można znaleźć następujące wskazówki:
  • Trening powinien być urozmaicony i ogólnorozwojowy. Zbytnia eksploatacja tylko jednej partii mięśni szybko skończy się kontuzją.
  • Sportowcy-amatorzy nie powinni trenować codziennie. Regeneracja jest bardzo ważna.
  • Ćwiczenia rozciągające to doskonałe uzupełnienie (zakończenie) każdego treningu. Dzięki nim organizm się wycisza, a proces regeneracji przebiega szybciej.
  • Dobre obuwie to podstawa. Do uprawiania takich dyscyplin jak bieganie niezbędne są buty z odpowiednią amortyzacją. W razie potrzeby należy również zastosować wkładki ortopedyczne.

Każdy ortopeda zgodzi się z powyższymi stwierdzeniami i doda, że sport amatorski powinien mieć charakter rekreacyjny. Wtedy jest w pełni bezpieczny dla mięśni i stawów.

Ortopeda czy fizjoterapeuta? Dylemat sportowców-amatorów

Ortopeda czy fizjoterapeuta? Wielu sportowców-amatorów zadaje sobie to pytanie, gdy przydarzy im się kontuzja. Wiadomo, że poważne urazy wymagają natychmiastowej konsultacji ze specjalistą, jednak mniejszym dolegliwościom może zaradzić również fizjoterapeuta. Podczas masażu sportowego wiele dolegliwości ustępuje. Z tym specjalistą można również efektywnie pracować nad właściwą postawą i dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej techniki uprawianej dyscypliny sportowej.

Trzeba mieć jednak świadomość, że fizjoterapeuta – mimo rozległej wiedzy na temat anatomii człowieka – nie jest lekarzem. Jego praca jest doskonałym uzupełnieniem działań ortopedy, jednak tych dwóch usług nie można stawiać na równi. Fizjoterapeuta nie pomoże w wyeliminowaniu wady wrodzonej – to może zrobić tylko ortopeda – ale pomoże zwalczyć ból wynikający ze złych nawyków i praktyk życia codziennego takich jak:

  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • wysiłek bez odpowiedniego przygotowania,
  • chodzenie na wysokich obcasach,
  • niewygodny materac,
  • siedzenie w niewłaściwej, nienaturalnej pozycji.
Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl