Nowoczesne projektowanie wnętrz XXI wieku

Nowoczesne projektowanie wnętrz XXI wieku zyskało bardzo wiele w chwili, gdy do głosu zostały dopuszczone nowoczesne technologie. Dawniej projektanci musieli poświęcać znacznie więcej czasu na to, aby od podstaw tworzyć makiety, a później dokumentować wszystko za pomocą fotografii oraz rysunków technicznych. Dzięki programom 3D projekty zaczęły wyglądać schludniej i przejrzyściej. Niejeden projektant z dorobkiem wspomina czasy, gdy na tworzenie makiety od podstaw trzeba było poświęcić całe tygodnie.

Dziś wystarczy skorzystać z dobrych programów do grafiki przestrzennej, aby nawet najbardziej skomplikowane projekty wnętrz zrealizować w ciągu kilku dni! Niewątpliwie zyskują na tym liczne agencje zajmujące się projektowaniem i budowaniem obiektów pożytku publicznego, a także aranżacją przestrzenną wnętrz, w których poruszamy się na co dzień. Dziś już każdy student kierunków artystycznych związanych z projektowaniem wnętrz wie, że znajomość nowoczesnych programów z rodziny 3D otwiera przed nim drzwi do znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy w branży.

W poszukiwaniu dobrego programu 3D

Nowoczesne projektowanie wnętrz XXI wieku
Nowoczesne projektowanie wnętrz XXI wieku

Najkorzystniej jest oczywiście kupić wybrany program na oficjalnej stronie producenta. Nie każdy projektant może sobie na to pozwolić w sytuacji, gdy oryginalne wersje programów 3D potrafią kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście, jest jeszcze szansa na zdobycie wersji testowych wybranych programów 3D. Można je ściągnąć ze stron producenta lub wybranych witryn po promocyjnych cenach, a jeśli ma się szczęście i wie przy tym, gdzie szukać określonych ofert – istnieje też szansa zdobycia takiego programu zupełnie za darmo. Dla początkujących w dziedzinie projektowanie wnętrz jest to prawdziwa gratka. Jest też taka grupa początkujących projektantów, która boi się pierwszego kontaktu z programami 3D. One tylko z pozoru wydają się trudne do opanowania, a przecież nie można być więźniem własnych emocji. Z pewnością tutoriale, czyli filmiki instruktażowe, dostępne na różnych stronach internetowych, pozwolą szybko nauczyć się podstaw, by stopniowo przechodzić do rzeczy nieco trudniejszych i wymagających bardziej szczegółowej pracy.

Rysujemy, modelujemy i wyciągamy

Praca z programem 3D, po poznaniu wszystkich jego atutów, dla projektanta może stać się prawdziwą zabawą. Rysunki techniczne z dowolnych programów graficznych można łatwo eksportować do wybranego programu 3D. Tam nadany zostaje im określony kształt, dopasowuje się wartości liczbowe, by na ich podstawie stworzyć model pożądany przez projektanta. Tworzenie bryły z najskromniejszego rysunku technicznego to tak naprawdę kilka ruchów myszką. Nie trzeba godzinami wycinać tekturowych fragmentów, scalać ich klejem oraz malować farbami przemysłowymi. Wizualizacje możliwe do stworzenia w wirtualnej przestrzeni całkowicie wystarczą do tego, by projekt na prezentacji przed zleceniodawcą prezentował się najgodniej i pokazywał wszystkie swoje największe zalety. Ilość tekstur do wyboru jest imponująca, projektowanie wnętrz oraz dopasowywanie wykończeń określonych elementów to ciągły proces, który pasjonatom trudno jest zakończyć. Na ziemię sprowadzają wszystkich najczęściej terminy oddania projektów do wykonania.

Zaprojektujesz dosłownie wszystko!

W serii programów z rodziny 3D stworzyć możesz unikalne przestrzenie, dopracowane zarówno pod kątem typowo technicznym, jak i estetycznym. Wyciąganie brył to jedno, a dekoracja to drugie. Na szczęście obie te funkcje znajdują się w jednym zespole, dzięki czemu nie trzeba instalować na dysku dwóch oddzielnych programów. Wystarczy jeden optymalny. Z powstałych wizualizacji można stworzyć całą galerię dokumentującą projektowanie wnętrz na każdym właściwie etapie pracy. Zdjęcia obiektu, przedstawione z różnej strony, pod zróżnicowanymi kątami, a także aranżacją światła, nazywamy renderingami. Stanowią one trzon prac dokumentujących wszystkie działania projektowe, mogą trafić do folderów promujących dany obiekt w przestrzeni publicznej. Właściwie w niczym nie różnią się od profesjonalnych fotografii. Technika rozwinęła się do tego stopnia, że obserwując obiekt na “wirtualnym zdjęciu” mamy wrażenie, że ta fotografia została wykonana wcześniej w prawdziwej, realnej przestrzeni.

3D – żyła złota dla projektantów wnętrz!

Program 3D stał się nieodzownym towarzyszem pracy wszystkich, których interesuje projektowanie wnętrz na profesjonalnym poziomie. Bez niego praca biur architektonicznych byłaby znacznie bardziej żmudna i uboższa w efekty. Kiedyś, przeciętne biuro architektoniczne wykonywało około pięć projektów miesięcznie. Dzisiaj, dzięki wpływowi nowoczesnych technologii na pracę architektów, najlepsze biura projektowe są w stanie wykonywać minimum dwadzieścia projektów miesięcznie, i to z gatunku tych bardziej rozbudowanych! Statystyki mówią same za siebie. Programy 3D oraz umiejętności posługiwania się nimi są prawdziwą furtką do kariery w całej branży wnętrzarskiej, architektonicznej oraz przemysłowej. Ten, kto dokładnie zna zasady działania i potrafi w każdej chwili posłużyć się tym programem, w swojej branży wygrał już los na loterii.