Kremacja psa jak wygląda

Kremacja psa jak wygląda – nie bez powodu pies jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Każdy z nich jest najczęściej traktowany jako członek rodziny i nikogo nie powinno to dziwić. Wynika to choćby z tego, że pies jest z nami na dobre i na złe. Zwierzę daje pewnego rodzaju poczucie stabilizacji. W zależności od rasy różnią się one charakterem, które oczywiście występują też w ramach konkretnych osobników. To wszystko sprawia, że niesamowicie się do nich przyzwyczajamy i nieraz trudno wyobrazić nam sobie życie bez nich.

W pewnym momencie dochodzi jednak do sytuacji, że musimy pożegnać się z naszym pupilem i go pochować. Psy żyją znacznie krócej od człowieka, więc często musimy zmierzyć się z tą sytuacją. Utylizacja jest jedną drogą do pozbycia się ciała zwierzęcia, ale odbywa się to w sposób masowy i przypomina trochę przejazd śmieciarki. Kremacja psa to z kolei proces, który pozwoli nam pożegnać się z naszym ulubieńcem. Jak on wygląda? Co zostanie nam zaoferowane w ramach tej usługi? Od czego zależy koszt? W artykule będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Spopielenie ciała naszego zwierzęcia

Sam proces kremacji polega na spopieleniu ciała zmarłego zwierzęcia. Musi się to odbywać w odpowiednio wysokiej temperaturze, więc wymaga zastosowania odpowiedniego pieca. Jednocześnie temperatura nie może być zbyt wysoka, gdyż celem jest uzyskanie popiołów, a nie całkowite pozbycie się ciała naszego ulubieńca. Z tego powodu jest to proces, który może trwać nawet kilka godzin. Najczęściej mieści się to w przedziale od 1,5 do 4 godzin. Parametrem, który decyduje o tej wartości, jest masa samego zwierzęcia (z tego również wynika cena usługi). Warto dodać, że często proces jest wykonywany indywidualnie, a więc praca całej komory skupiona jest na konkretnym zwierzęciu. Kremacja zwierząt prowadzi do uzyskania popiołów, które mogą służyć nam jako pamiątka po naszym pupilu.

Urna, czyli pamiątka, która zachowa pamięć o naszym psie

Kremacja to nie tylko popielenie zwłok zwierzęcia, ale również cała ceremonia. Rozpoczynając jednak od tej pierwszej kwestii, rezultat możemy uzyskać w postaci urny. Ta z kolei stanowi pamiątkę po naszym psie. Istnieją jej różne warianty, które mogą znacząco różnić się wyglądem. Wiele wariantów to inna forma przechowywania pamięci po naszym ulubieńcu. Przykładowo możemy otrzymać figurkę z prochami, która będzie nadawała się do postawienia na jednym z mebli. Jednocześnie pozwoli ona zachować pamięć o naszym psie. Istnieją też tak ciekawe warianty urn jak choćby forma świecznika lub łańcuszka. Wszystko zależy od naszych preferencji i usług oferowanych przez konkretny zakład. Nie zmienia to faktu, że duża ilość możliwości sprawia, że każdy może znaleźć satysfakcjonującą dla niego formę.

Kremacja psa, czyli możliwość pożegnania się z naszym ulubieńcem

Sama kremacja stanowi ceremonię. To nie tylko pozbycie się zwierzęcia, ale również możliwość pożegnania się z nim. Oczywiście wszystko zależy od samej instytucji, która dokonuje całego procesu. W niektórych przypadkach można właśnie wziąć udział w ceremonii pożegnania. W niektórych przypadkach pomoże to jeszcze lepiej pożegnać się z naszym ulubieńcem. Oczywiście wszyscy członkowie rodziny są w takiej sytuacji w trudnym stanie emocjonalnym. Taka ceremonia bywa przeprowadzana po to, aby móc opanować emocje z tym związane. Całość pomaga dokładniej dokonać oddzielenia się od zaistniałej sytuacji.

Kremacja, czyli zaawansowany proces w stosunku do utylizacji

Istotną różnicą, która dzieli kremację od utylizacji, jest kwestia indywidualności podejścia. W tej drugiej sytuacji po prostu pozbywamy się problematycznego dla nas ciała. W taki sposób należałoby to traktować. W takiej sytuacji nasz ulubieniec zostanie zabrany, zapakowany do worka i potraktowany na równi ze zwierzętami gospodarskimi. Wszystko odbywa się grupowo i bez żadnego specjalnego zaangażowania. Kremacja stanowi z kolei ceremonię. Jest to oddanie szacunku dla naszego ulubieńca choćby poprzez poważne potraktowanie jego odejścia. W dodatku wszystko zostanie zwieńczone posiadaniem prochów, które zostaną nam jako pamiątka. Zindywidualizowane podejście stanowi właśnie zasadniczą różnicę. W tej sytuacji ciało naszego pupila nie jest traktowane jako odpad, którego po prostu powinniśmy się pozbyć. Krematorium dla zwierząt oferuje różny zakres oferty, ale zawsze jest to inny poziom w stosunku do tego, co jest rozumiane jako utylizacja.

Podsumowanie

Kremacja psa jak wygląda
Kremacja psa jak wygląda

Pies najczęściej jest traktowany jako członek rodziny. Z tego powodu często nie chcemy pozbywać się jego ciała, tak jakby było ono po prostu odpadem. Przede wszystkim w takiej sytuacji powinniśmy przemyśleć możliwość przeprowadzenia kremacji. Proces spopielenia odbywa się w specjalnym piecu, a efektem jest otrzymanie prochów. Te z kolei trafiają do urny (która może występować w różnych wariantach), stanowiąc pamiątkę po naszym pupilu. Cena takiego zabiegu zależy głównie od masy psa. Kremacja daje również możliwość na pożegnanie się z naszym pupilem. Jest to zupełnie inny i bardziej zaawansowany proces w stosunku do utylizacji. Ten drugi traktuje ciało całkowicie przedmiotowo. Nam z kolei jest zabierana możliwość spędzenia ostatniego czasu z naszym ulubieńcem.