Gabinet rehabilitacyjny – cechy, działanie, rodzaje zabiegów

Gabinet rehabilitacyjny – cechy, działanie, rodzaje zabiegów: rehabilitacja to działania mające na celu doprowadzenie organizmu do całkowitej lub częściowej sprawności. Dzięki odpowiednio poprowadzonej terapii możliwe jest zminimalizowanie bólu, a także niepożądanych i uciążliwych skutków po wszelkich przebytych chorobach i schorzeniach.

Miejscem, które zapewnia odpowiednią opiekę, jak również dostarcza wsparcie fizycznego i psychicznego jest gabinet rehabilitacyjny. Czym jest tego typu miejsce i jak powinno być wyposażone? Jakie działania wykonywane są podczas rehabilitacji? Jakie rodzaju rehabilitacji można wyróżnić? Kim są rehabilitanci?

Czym jest gabinet rehabilitacyjny – opis i cechy instytucji

Działalność gabinetu rehabilitacyjnego opiera się o świadczenie usług zdrowotnych objętych pełną, częściową lub bezpłatną opieką medyczną w zakresie rehabilitacji, fizjoterapii czy fizykoterapii. Celem i misją tego miejsca jest niesienie pomocy osobom niezależnie od wieku, płci czy schorzenia. Główną ideą jest minimalizowanie bólu, a także wprowadzanie w życie czynności i działań leczniczych, które poprawią zdrowie i standard codziennego egzystowania. Profesjonalna, dobra i ceniona instytucja powinna przede wszystkim:
– posiadać odpowiednie wyposażenie,
– posiadać doświadczoną, wykwalifikowaną, kompetentną kadrę,
– wykonywać fachowe działania,
– oferować szereg usług, zgodnie z potrzebami pacjentów,
– tworzyć miejsce bezpieczne i godne zaufania, itp. 

Oferta gabinetów fizjoterapeutycznych

Zabiegi wykonywane przez doświadczonych specjalistów mogą być terapią dla wielu ludzi. Wszelkie działania dopasowywane są pod względem konieczności ich wykonania, a także skutków, które są następstwem poszczególnych czynności. Wśród najbardziej popularnych zabiegów znajdują się działania manualne, a także te z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń i mechanizmów. W ofercie gabinetu rehabilitacyjnego znajdują się przede wszystkim zabiegi takie jak:

  • zabiegi manualne – wykonywane przez rehabilitantów, fizjoterapeutów, masażystów, kineziotaping, itp.
  • działania z wykorzystaniem ultradźwięków, 
  • laser, 
  • masaż wodny – wirówki, 
  • pole magnetyczne, 
  • krioterapia, 
  • jonoforeza, 
  • wiele innych.

Każde z wyżej wymienionych działań dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Wiele z nich powtarzanych systematycznie i regularnie – w pewnych stworzonych cyklach – pozwoli uzyskać zadowalające efekty.

Komu zatem dedykowane są tego rodzaju działania? Jakie problemy możliwe są do zminimalizowania lub złagodzenia wieloma nowoczesnymi technikami? Kiedy wybrać się do gabinetu rehabilitacyjnego?

Wskazania do terapii w gabinecie fizjoterapii

Gabinet rehabilitacyjny - cechy, działanie, rodzaje zabiegów
Gabinet rehabilitacyjny – cechy, działanie, rodzaje zabiegów

Zabiegi wykonywane przez pacjentów powinny być ściśle zaplanowane. Nie zawsze bowiem wszystkie działania przynoszą pozytywne skutki . Niekiedy nieprawidłowo dobrana terapia może również zaszkodzić organizmowi. Tak więc przed wybraniem odpowiedniej techniki działania należy przejść przez szereg badań, jak również odbyć szczerą, szczegółową i precyzyjną rozmowę ze specjalistą, który określi stan zdrowia, zdiagnozuje problem, a także dostosuje odpowiedni plan postępowania. Do fizjoterapeuty powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby, u których pojawiły się problemy takie jak:
– bóle kręgosłupa,
– dyskopatie,
– łokieć tenisisty, golfisty,
– rehabilitacja po operacjach i zabiegach ortopedycznych,
– skręcenia, zwichnięcia i inne urazy,
– rwa kulszowa,
– cieśń nadgarstka,
– bóle i ograniczenia mięśniowe,
– ostroga piętowa,
– wiele innych. 

 Rodzaje rehabilitacji

Gabinet rehabilitacyjny to miejsce, w którym wykonywane są wszelkiego rodzaju działania lecznicze. Choć wielu ludziom instytucja ta kojarzy się jedynie z terapią ortopedyczną, warto zwrócić uwagę na jej inne odłamy i dziedziny. Rehabilitacja bowiem dotyczy wielu narządów ludzkiego organizmu, a dzięki niej możliwe jest mobilizowanie wszystkich elementów ciała. Odpowiednie działania w niektórych przypadkach zastępują leczenie farmakologiczne, a także pozwalają prawidłowo funkcjonować wszelkim układom. 

Główne i najbardziej znane rodzaje fizjoterapii to rehabilitacja:

– pulmonologiczna – czynności mające na celu zwiększenie objętości płuc, jak również naukę oddychania i dotleniania organizmu. Terapia przeznaczona w szczególności dla osób z chorobami takimi jak astma, POChP, rozedma płuc, itp. 

– neurologiczna – związana z nauką chodzenia poruszania się, jak również koordynacji i trzymania równowagi – ścisłe powiązana z układem nerwowym. Stosowana w chorobach: porażenia dziecięcego mózgowego, udarach, wylewach, itp. 

– ortopedyczna – ćwiczenia po różnego rodzaju kontuzjach, zabiegach, operacjach. Niwelowanie problemów w postaci ostrogi piętowej czy innych wad postawy. 

– kardiologiczna – zabiegi, ćwiczenia i działania dla osób borykających się z wadami i chorobami serca, jak również pacjentów po zabiegach kardiologicznych. Rehabilitacja ta najczęściej skierowana jest do osób starszych i seniorów. 

Każdy gabinet rehabilitacyjny przedstawia dla siebie indywidualną ofertę określając rodzaj zabiegów, a także wykorzystywane narzędzia i technologie.