Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie

Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie – montaż paneli fotowoltaicznych może być to inwestycja bardzo przyszłościowa. Warte podkreślenia jest to, że energia elektryczna najprawdopodobniej w naszym kraju, z czasem będzie drożeć i będzie to wzrost cen najprawdopodobniej wykładniczy. Sprawia to, że obecnie fotowoltaika jest opłacalna, a z czasem prawdopodobnie będzie coraz bardziej opłacalna.

Oczywiście na tę sytuację może mieć wpływ również wiele innych czynników niż tylko i wyłącznie sama cena netto za jedną kilowatogodzinę prądu elektrycznego. Warto się temu tematowi przyjrzeć również z tej perspektywie, ale najważniejsze w tym wszystkim jest zapotrzebowanie, jakie będzie generować nasze gospodarstwo domowe. To kluczowe, jeżeli chodzi o kwestie związane z inwestycją w zestawy fotowoltaiczne, ponieważ nasze panele solarne, muszą to zapotrzebowanie pokryć.

Obliczanie zapotrzebowania na prąd – zasady rozliczania się z elektrownią

Zanim przejdziemy do wyliczenia tego, ile faktycznie będziemy potrzebowali wyprodukować energii elektrycznej w naszych panelach słonecznych, to musimy tak naprawdę przeanalizować sobie, w jaki sposób rozliczamy się z elektrownią za prąd oddany oraz prąd pobrany z sieci elektrycznej, ponieważ jest to kluczowe do tego, aby zrozumieć, w jaki sposób, faktycznie cały interes może nam się opłacać. Przede wszystkim zwróćmy również uwagę na fakt, że wielki boom na panele fotowoltaiczne rozpoczął się dopiero w momencie, kiedy to najpierw w krajach zachodnich, a później między innymi w naszym kraju, ustanowiono różnego rodzaju przepisy, dzięki którym można było zbudować sobie zestaw fotowoltaiczny, oparty o panele solarne i mogliśmy oddawać prąd do sieci elektrycznej oraz jednocześnie go pobierać. Wcześniejsze rozwiązania zawsze zakładały, że produkujemy prąd elektryczny z paneli i magazynujemy go w różnego rodzaju akumulatorach chemicznych. To niestety wiązało się z bardzo dużymi kosztami takiej instalacji i było po prostu nieopłacalne.

Ogólna zasada jest taka, że możemy pobrać z sieci elektrycznej osiemdziesiąt procent tego, co do sieci elektrycznej udało nam się oddać. Działa to na takiej zasadzie, że zawsze, wtedy kiedy na przykład w domu zużywamy bardzo mało energii bądź w ogóle, a produkcja energii jest duża, to nadwyżka prądu jest oddawana do sieci elektrycznej. W okresach, kiedy tej produkcji jest niewystarczająco, aby pokryć nasze zapotrzebowanie, pobieramy z sieci elektrycznej prąd. Jak wspomniano, możemy pobierać osiemdziesiąt procent, ponieważ dwadzieścia procent, jest traktowane jako swojego rodzaju opłata za magazynowanie oraz przesyłanie tej energii, dlatego moc naszej elektrowni słonecznej powinna wynosić około stu dwudziestu procent normalnego zapotrzebowania.

Poznaj także:

Obliczanie średniego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna ma nam się opłacać i zwrócić się w dość krótkim czasie, to musimy bardzo dobrze oszacować to, ile w rzeczywistości będziemy potrzebowali produkować za jej pomocą energii elektrycznej. Już na wstępie powiedzieliśmy, że będziemy potrzebowali wyprodukować około stu dwudziestu procent tego, co w rzeczywistości będziemy potrzebować, po to, aby pokryć różnice dwudziestu procent wynikającą z oddawania naszej energii do sieci energetycznej krajowej. Ta informacja tak naprawdę niewiele nam mówi, musimy tak naprawdę wiedzieć, ile nasze gospodarstwo domowe zużywa energii elektrycznej średnio w ciągu roku. Możemy to obliczyć dość dobrze. Wystarczy po prostu poprosić dostawcę energii o zestawienia roczne z naszych liczników. Wówczas tak czarno na białym wyjdzie nam, ile średnio zużywamy energii. Dobrze jest, aby dokonując takich wyliczeń, wziąć w miarę możliwości jak największy przedział czasowy. Przede wszystkim z tego powodu, że na zużycie energii elektrycznej, bardzo często wpływają na przykład warunki atmosferyczne, które w naszym kraju zmieniają się dość znacząco. W takiej analizie powinniśmy również wziąć pod uwagę to, czy na przykład dwa lata temu, nie zamontowaliśmy sobie klimatyzatora i tym podobne, ponieważ znacząco wpływa to na zużycie, i dane sprzed tych dwóch lat nie są reprezentatywne, a co gorsza zakłamią nam wynik obliczeń. Może się to przełożyć na to, że zainstalujemy sobie zbyt słabe panele fotowoltaiczne.

Zobacz również:

Perspektywiczne dobranie mocy ogniw fotowoltaicznych

Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie
Fotowoltaika jak obliczyć zapotrzebowanie

Kiedy dokonujemy tego typu wyliczeń, powinniśmy również dokonać swego rodzaju przemyślenia, odnośnie do tego, ile energii być może będziemy zużywać w przyszłości. Dla przykładu za kilka lat być może będziemy chcieli kupić sobie samochód elektryczny, który będzie ładowany w naszym domu. Ponieważ mamy przecież dużo darmowej energii. Jeżeli jednak kupimy samochód elektryczny i zaczniemy go ładować za pomocą naszej instalacji, ale nie uwzględnimy tego w wyliczeniach, to wówczas może się okazać, że tej energii faktycznie zaczyna brakować. Nie oznacza to od razu, że jeżeli takie auto planujemy kupić za 5 lat, to już teraz musimy budować instalację fotowoltaiczną o wystarczającej mocy, aby takie auto załadować, ale powinniśmy na pewno to uwzględniać przy planach będących w bliższej fazie realizacji.