Niestandardowe wykorzystanie kontenerów

Niestandardowe wykorzystanie kontenerów. Kontenery logistyczne są to czerwone krwinki układu krwionośnego współczesnej gospodarki, jakim jest logistyka oraz łańcuch dostaw. Dzięki kontenerom logistycznym możemy przesyłać dużej ilości towarów na znaczne odległości. Dodatkowo możemy robić to niezwykle sprawnie. Kontenery logistyczne mają standaryzowane wymiary, metody załadunku oraz rozładunku, dzięki czemu niezależnie od tego, czy towar jest ładowany na przykład w południowej Afryce, a rozładowany u wschodnich wybrzeży USA, może być rozładowany szybko i sprawnie, a obsługa portu lub stacji kolejowej nie ma problemu z tym zagadnieniem. Kontenery logistyczne mogą zostać wykorzystane również na wiele innych sposobów.

Czym jest kontener logistyczny?

Kontener logistyczny jest to w dużym uogólnieniu olbrzymia skrzynia ze stali z otwartymi wrotami oraz odpowiednim systemem, za pomocą którego możemy podwieszać haki dźwigu, bądź innego urządzenia, które będzie taki kontener ładować lub rozładowywać. Te wszystkie cechy powodują również, że można je wykorzystać na wiele innych sposobów. Jak się okazuje, kreatywność w tym jest naprawdę duża.

Kontenery morskie chłodnicze

Kontenery morskie chłodnicze są oczywiście wykorzystywane do przewożenia na duże odległości towarów, które z różnych względów muszą być przechowywane w niskiej temperaturze. Najczęściej chodzi tutaj o żywność, dzięki czemu na przykład możemy spożywać poza sezonem świeże owoce i warzywa, sprowadzane z innego kontynentu. Niekiedy wymaga obniżonej temperatury chemia, która jest transportowana również na dalekie odległości. Kontenery morskie chłodnicze mają jednak to do siebie, że możemy ich używać w transporcie, ale wiele firm zaczęło używać ich również stacjonarnie.

kontener-morski-cena

Kontenery morskie chłodnicze mają zazwyczaj standardową kubaturę, która wynosi 64 m3. Jak na środek służący do przewożenia towaru jest to oczywiście bardzo dużo. Taki kontener morski chłodniczy przeważnie zajmuje całą naczepę tira lub jeden wagon kolejowy. Kontenery morskie chłodnicze są również mobilne, dzięki czemu możemy bardzo sprawnie przestawiać je z miejsca na miejsce. Wiele firm produkujących żywność bądź innego rodzaju materiały wymagające przechowywania w chłodniach, zaczęło wykorzystywać kontenery morskie chłodnicze, jako sposób do elastycznego zwiększania lub zmniejszania powierzchni chłodniczej w swoich magazynach. Jest to rozwiązanie bardzo dobre z punktu widzenia ekonomii.

Wyobraźmy sobie, że mamy halę magazynową o powierzchni około 500 m2. Całe 500 m2 jest wykorzystywane cały czas. Od czasu do czasu potrzebujemy jednak dodatkowej przestrzeni. Wybudowanie kolejnej hali magazynowej o powierzchni 500 m2, która będzie stale chłodzona, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ taka hala magazynowa będzie stale wymagała ochłodzenia. Nawet jeśli podzielimy ją na strefy, to mimo wszystko w strefy te będą musiały być w jakimś stopniu schłodzone, ponieważ jeżeli będą sąsiadowały ze sobą strefy ochłodzone i niechłodzone wówczas ilość energii na ochłodzenie strefy chłodzonej, będzie i tak zdecydowanie większa.

kontenery-morskie-uzywane

Jeżeli zakupimy kontenery morskie chłodnicze i ustawimy je obok naszego magazynu, wówczas mamy do dyspozycji dodatkową przestrzeń, która jest do tego podzielona na strefy autonomiczne. Kontener morski chłodniczy ma pojemność sporo mniejszą, niż hala chłodnicza, dzięki czemu zdecydowanie szybciej się schładza, a ilość energii potrzebna do utrzymania niskiej temperatury, również jest mniejsza. Co więcej, jeżeli dany kontener ma być wyłączony z użytkowania, ponieważ nie ma na niego zapotrzebowania, wystarczy odłączyć zasilanie od jednego konkretnego kontenera.

Kontenery mieszkalne

Jakiś czas temu inżynierowie, przyglądając się kontenerom, które były ustawione w porcie pomyśleli, że nie byłoby wcale takim złym rozwiązaniem, gdyby można było sprawić, aby w podobnych kontenerach mieszkali ludzie. W ten sposób narodziły się kontenery mieszkalne. Mniej więcej zasada ich użytkowania jest podobna. Możemy takie kontenery ustawiać obok siebie lub na sobie, dzięki czemu tworzymy na bardzo małej przestrzeni dużo miejsc do mieszkania dla ludzi. Kontenery mieszkalne może wcale nie są najwygodniejsze, ale zdecydowanie jest to super rozwiązanie, stosowane na przykład przez firmy budowlane, jeżeli muszą one realizować inwestycję z dala od swojej siedziby. Gdyby całą masę pracowników, która jest im potrzebna do realizacji inwestycji, kwaterowali w hotelach, w których notabene i tak nie zawsze byłoby wystarczająco dużo miejsca, wówczas koszty takiego zakwaterowania byłyby olbrzymie, dlatego zdecydowanie lepiej jest posiadać, bądź wynajmować kontenery mieszkalne i pracowników kwaterować właśnie w tych kontenerach. Tego typu kontenery posiadają łazienki, kanalizację, podłączenie do prądu, izolowane ściany, a najczęściej w ostatnich czasach są wyposażone dodatkowo w klimatyzację, która zapewnia komfort termiczny pracownikom. Kontenery mieszkalne są na tyle ekonomicznym rozwiązaniem, że dzięki ich istnieniu powstają bazy noclegowe w miejscach, w których normalnie takie inwestycje nie były opłacalne.