Na czym polega praca w biurze rachunkowym?

Na czym polega praca w biurze rachunkowym? Biuro rachunkowe jest to przedsiębiorstwo usługodawcze, które specjalizuje się we współpracy z innymi firmami na poziomie rozliczania finansów. Do usług, które leżą w podstawowym zakresie obowiązków biura rachunkowego, należą prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz ewidencji zarówno ewidencji przychodów, środków trwałych, wyposażenia, jak i ewidencji VAT.

Zgodnie z literą prawa przedmiotem działalności biura rachunkowego jest wykonywanie w imieniu i na rzecz zlecającego usług w zakresie rachunkowości, prowadzenie dokumentacji płacowej i kadrowej. Istotną kwestią jest tutaj to, że zgodnie z umową, firma obarcza biuro rachunkowe ciążącym na niej obowiązkiem z zakresu prawa podatkowego, prawa pracy i przepisów z zakresu ubezpieczeń. Warto wspomnieć też o tym, że biuro rachunkowe zazwyczaj musi posiadać stałą siedzibę, ze względu na potrzebę możliwości natychmiastowego okazania niezbędnej dokumentacji do wglądu kontroli z urzędu.

Kiedy potrzebujemy biura rachunkowego

Zasadniczo jest możliwe, aby prowadzić firmę bez pomocy biura rachunkowego. Jednakże jest to mniej preferowane wyjście, na które mało kto może sobie pozwolić, a powodów ku temu jest kilka.

Po pierwsze biuro rachunkowe jest ogromną oszczędnością czasu, gdyż pozwala nam na zrzucenie z siebie odpowiedzialności za znaczną część tak zwanej papierkowej roboty. Niestety ta część prowadzenia działalności gospodarczej jest w Polsce niejednokrotnie nieintuicyjna i wymaga eksperckiej wiedzy. Właśnie taki rodzaj wiedzy oraz czasu poświęconego na wdrożenie jej do użycia oferuje biuro rachunkowe, które pozwoli naszej firmie na czyste oraz proste rozliczenie się z przychodów i rozchodów, a także pomoże nam przy opłaceniu niezbędnych podatków, jakie nakłada państwo na przedsiębiorcę.

Większość dużych firm ma swoje działy księgowe oraz kadrowo płacowe, co sprawia, że w gruncie rzeczy nie potrzebują korzystać z usług biura rachunkowego, gdyż stać ich na wynajem całego personelu, mającego na celu zajęcie się wyżej wymienionymi usługami. Co zaś się tyczy małych i średnich przedsiębiorców, to nie mogą oni sobie zazwyczaj pozwolić na zatrudnienie i opłacenie oddzielnego, samodzielnego księgowego oraz osób, koordynujących ich działania. Dlatego właśnie to w większości ci przedsiębiorcy korzystają z biur rachunkowych do prowadzenia swoich działalności.

Kto pracuje w biurze rachunkowym

Dawniej w Polsce do pracy w charakterze księgowego, a więc zajmowania się biurem rachunkowym należało mieć wykształcenie wyższe z zakresu ekonomii bądź finansów i rachunkowości oraz zdany egzamin państwowy. Jednakże przeprowadzone reformy sprawiły, że aktualnie w biurze rachunkowym może pracować każdy, kto zostanie do takowego przyjęty, lub je założy.

Polecamy szczególnie:

Co się jednak tyczy najczęstszych osób, pracujących w biurze rachunkowym, to należą do nich nie tylko księgowi, ale także doradcy podatkowi i analitycy finansowi. Nierzadko zdarzają się osoby o charakterze doradców prawnych, którzy pomagają przy zarządzaniu dokumentacją oraz kadrami. Mimo wszystko do prowadzenia biura rachunkowego wystarczy jedna osoba i zazwyczaj to właśnie jednoosobowe działalności gospodarcze stanowią większość firm, na które natkniemy się na rynku usługodawców.

Obowiązki pracowników biura rachunkowego

Zależnie od tego, czy mowa o pracy w dużym dziale rachunkowości oraz zarządzania kadrami, czy w małym biurze rachunkowym, w roli samodzielnego księgowego, obowiązki mogą się różnić. Do najpopularniejszych i najczęstszych usług należy oczywiście comiesięczne, powtarzalne rozliczanie ewidencji oraz prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów. Archiwizacja informacji na temat przychodów i rozchodów firmy, a także tego, jakie akcje podjęła za pomocą swojego budżetu i czy rozliczyła niezbędne opłaty, to podstawa pracy w biurze rachunkowym.

Do mniej znanych i spodziewanych obowiązków, jakie można wypełniać w biurze rachunkowym, należy chociażby reprezentowanie firmy. Jest to możliwe dzięki temu, że osoby świadczące takie usługi, są zazwyczaj lepiej zorientowane w aktualnym stanie finansowym spółki, niż dowolna inna osoba. Często firmy traktują swoich księgowych, jako osoby wspomagające przy strategiach rozwoju, opracowujący analizy statystyczne, bądź pomoc z zakresu prawa pracy i kadr.

Oczywiście te obowiązki różnią się, w zależności od tego, czy są oddzielnymi, oferowanymi przez biuro rachunkowe Wiol usługami, czy wynikają raczej z mniej formalnego wspomagania klienta przez usługodawcę. Doradztwo podatkowe jest oddzielną i dochodową dziedziną, natomiast księgowi często mają istotną wiedzę w tym zakresie i oferują ją swoim klientom w ramach pakietu usług.

Także prawo pracy oraz bardziej praktyczne porady z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/o-nas/, są domeną biur rachunkowych. Księgowi są osobami zorientowanymi w problemach, jakie mogą trafić się przedsiębiorcy, dlatego widząc je regularnie u różnych firm, są w stanie skorzystać ze swojego doświadczenia i przedstawić plany działania dla różnego rodzaju działalności i o różnej wielkości.