Mieszkanie w domu kanadyjskim. Dlaczego warto?

Mieszkanie w domu kanadyjskim. Dlaczego warto? Z roku na rok coraz więcej firm proponuje budowę domów kanadyjskich, czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Domy te nie są jeszcze dość często wybierane przez Polaków, jednak bardzo zachęcające stają się ceny, tempo budowy, no i wygląd. Domy kanadyjskie wyglądają naprawdę wyjątkowo i są niestandardowym rozwiązaniem.

Domy kanadyjskie — czyli jakie?

Mieszkanie w domu kanadyjskim. Dlaczego warto?
Mieszkanie w domu kanadyjskim. Dlaczego warto?

Nazwa domów kanadyjskich jest dość oczywista i prosta do wytłumaczenia. Wzięła się z tego, że domy w tym stylu są bardzo popularne w Kanadzie i to stamtąd przyszła do nas moda na takie budowle. Czasem mówi się też o domach skandynawskich. Budynki w tym stylu jednak nie są wyjątkowe tylko ze względu na wygląd i pochodzenie, lecz także ze względu na technologię ich budowy. Większość domów kanadyjskich jest budowanych w technologii szkieletowej. Wymaga to specjalistycznej wiedzy i umiejętności, czego niestety brakowało pierwszym firmom, które w Polsce starały się budować domy kanadyjskie.

Szkielety drewniane. Jak zabezpieczyć?

Założenia technologii szkieletowej są proste. Chodzi o to, że dom złożony jest ze szkieletu drewnianego, w którym znajdują się belki o równym rozmieszczeniu. Cały dom jest wybudowany z drewna, a następnie odpowiednio zabezpieczany. Takie budynki niestety nie są jeszcze najpopularniejsze w Polsce, dlatego nie możemy ich zbyt wiele zaobserwować i samodzielnie ocenić. Jednak jeśli zechcemy budować dom w takiej technologii i wybierzemy do prac firmę (np. domy kanadyjskie Szczecin), która już takie domy budowały, to może uda się porozmawiać z kimś, dla kogo firma wykonywała już zlecenie.

Wokół domów kanadyjskich niestety narosło wiele mitów, które zniechęcają potencjalnych chętnych do tego, by się na nie zdecydować. Mówi się o tym, że są to domy mało wytrzymałe, łatwo palne, czy też, że ciężko jest je ogrzać. Są to kłamstwa, które nie mają zupełnie poparcia w rzeczywistości. Jest to tylko prywatna opinia, oparta na przekonaniach, że drewno jest słabszym materiałem. Natomiast za granicą, w krajach skandynawskich, na Islandii, na Alasce i w Kanadzie, czy też USA, bardzo często buduje się domy kanadyjskie i wytrzymują one naprawdę skrajne warunki.

Dlaczego warto wybrać dom kanadyjski?

Za faktem, aby budować domy kanadyjskie, stoi naprawdę wiele zalet. Wśród nich można wyróżnić między innymi to, że buduje się je bardzo szybko. W zależności od tego, na jaką technologię budowy ktoś się zdecyduje, taki dom może być budowany przez 3 miesiące, a może być również wybudowany w ciągu jednego miesiąca. Jest to zaskakujący wynik, niemożliwy do osiągnięcia, jeśli ktoś decyduje się na dom murowany. Niektórzy mogą się zniechęcić tym wynikiem, podejrzewając, że skoro taki dom powstaje tak szybko, to coś musi być to nie tak. Wszystko jednak jest w jak najlepszym porządku. Takie tempo budowy jest możliwe do osiągnięcia, ponieważ budując dom kanadyjski, występuje bardzo mało etapów mokrych, więc nie ma zbyt długich przerw w budowie, większość prac polega na dokładnym łączeniu wcześniej przygotowanych elementów.

Może nie dla każdego będzie to odpowiedni argument, ale domy kanadyjskie na pewno stwarzają wyjątkowy i piękny klimat. Choć nie pasują do centrum nowoczesnego miasta, to już na pewno będą dobrze wyglądać na przedmieściach, a jeszcze lepiej na wsi, nad jeziorem, czy też w górach. Domy kanadyjskie po prostu wyglądają wyjątkowo. Sam wygląd drewna sprawia przyjemny kolor i nadaje niesamowitego klimatu. Są ludzie, którzy naprawdę to doceniają. Dom właśnie po to jest budowany, aby w nim odpoczywać i cieszyć nim oko i w tym wypadku na pewno tak będzie. Z racji tego, że na Polskim rynku brakuje specjalistów odpowiedzialnych za budową domów kanadyjskich, to niestety dochodzi do błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na całą konstrukcję. Na szczęście jest na to prosty sposób, wystarczy to szybko naprawić. Naprawa domów, które są wykonane w tej technologii, nie jest skomplikowana, szczególnie jeśli dom opiera się na budowie modularnej.

Dom kanadyjski z drewna to również bardzo dobre rozwiązanie, przy zmianach w klimacie przez cały rok, z jakimi mamy do czynienia. Mroźne zimy i upalne lata sprawiają, że ciężko jest dostosować budynek do tego, by w każdym klimacie zapewniał on dobre warunki przebywania w nim. Drewno jest materiałem, które dobrze przepuszcza ciepło, a przy tym ma zdolność do samoregulacji wilgotności. Właśnie dzięki temu, w takich domach kanadyjskich latem jest chłodno, a zimą ciepło. Domy z drewna również bardzo łatwo się ogrzewa. Choć szybko tracą ciepło, to drewno również potrafi utrzymywać ciepło i szybko się nagrzewa. Choć takie domy nie są jeszcze popularne, a polskie firmy muszą wprowadzić jeszcze wiele zmian, aby te domy były bliskie ideałom, to już mają one wiele zalet i warto decydować się na budowę domu kanadyjskiego. Wystarczy tylko samodzielnie przypilnować budowy i przekonać się, że to będzie naprawdę dobry wybór.