Catering do pracy – dobry pomysł?

Catering do pracy – dobry pomysł? Jeśli jesteś szefem grupy pracowniczej i Twoją odpowiedzialnością jest nie tylko rozliczanie się z wszelkich prac, ale także żywienie pracowników, musisz obmyślić sprawdzony sposób na dostarczanie posiłków do miejsca wykonywanej pracy. Zjawisko cateringu jest już powszechnie znane w każdej branży.

Na rynku działa bardzo dużo form cateringowych, dostarczających jedzenie pracownikom danych firm w określonych godzinach. Branża cateringowa jest dziś bardzo szeroka. Nietrudno zauważyć też, że rozwija się w niezwykle imponującym tempie. Catering jest po prostu czymś w formie przenośnej restauracji. Pracownik nie musi się wybierać w celu zjedzenia posiłku do określonego lokalu gastronomicznego, bo wszystko zostanie mu dostarczone do miejsca wykonywanej pracy. Możemy rozróżnić różne rodzaje cateringu. Zwolennicy tradycyjnej, dość ciężkiej przecież polskiej kuchni zdecydują się na catering tradycyjny. Zwolenników weganizmu z pewnością zachwyci catering dietetyczny, oparty przede wszystkim na potrawach przygotowywanych bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Będzie można zatem jeść dużo i nie przytyć!

Ile powinno się wydawać na catering?

Catering do pracy - dobry pomysł?
Catering do pracy – dobry pomysł?

Zamawiany cyklicznie catering dietetyczny lub tradycyjny zawsze niesie ze sobą koszty, które trzeba wziąć pod uwagę przy zarządzaniu kapitałem firmy. Jeśli przykładowo, w firmie pracuje 5 osób oraz kierownik, w czasie pracowniczego dnia, gdy bierzemy tylko obiad składający się z dwóch dań, a więc zupy plus przystawki – będziemy musieli zapłacić określoną cenę. Firmy cateringowe najchętniej rozliczają się w okresie miesięcznym, ale nie brakuje na rynku tego typu usług także firm, gdzie płacić można od pojedynczych posiłków każdego dnia. Być może zdarzyć się, że dana forma nie pracuje codziennie, dlatego każdy posiłek zamawia się oddzielnie i traktuje jako oddzielne zamówienie na dany dzień, a nie w systemie tygodniowym, czy miesięcznym. Wartość opłat za catering jest różna, tak jak różne są cenniki menu form cateringowych. Jeśli przykładowo, za obiad dwudaniowy dla jednego pracownika zapłacimy 20 złotych, to za zestaw obiadowy dla sześcioosobowej grupy cena odpowiednio wyniesie 120 złotych. Przeliczając to na 22 dni pracy bez weekendu – wychodzi suma około 440 złotych miesięcznie na wyżywienie jednego pracownika, a 2240 złotych miesięcznie na wyżywienie całej grupy.

Zapłacić za catering można znacznie więcej!

Podane powyżej ceny są jedną z najtańszych opcji na rynku. Zazwyczaj oferują je początkujące firmy cateringowe. Przedsiębiorstwa oferujące catering dietetyczny i każdy inny swoje usługi wycenić potrafią nierzadko wielokrotnie w stosunku do stawki podanej powyżej. Firmy cenią się zwłaszcza w sytuacjach, gdy wiadomo, że do stworzenia menu będzie się stosowało wyłącznie produkty świeże, naturalne, sezonowe, w żaden sposób nieprzetwarzane przemysłowo. Z racji tego, że catering dietetyczny szturmem zdobył serca wszystkich osób z pierwszych stron gazet, w postaci tzw. “diety pudełkowej”, jest o nim głośno coraz częściej także wśród osób niezwiązanych z pierwszymi stronami gazet.

Własna firma cateringowa

Jest marzeniem wielu młodych ludzi, szukających pomysłu na biznes, dzięki któremu można się w miarę szybko dorobić. W tej branży wygrywają jednak prawdziwi pasjonaci, a nie ci, którzy na każdym kroku kalkulują. Tylko posiłki przyrządzane z sercem potrafią zaskarbić sobie serca i podniebienia wszystkich smakoszy. Właściciel firmy cateringowej powinien na pierwszym miejscu dysponować przestronnym i wygodnym lokalem użytkowym, gdzie przygotowywać się będzie posiłki na catering dietetyczny. Trudno sobie wyobrazić, aby miało tam zabraknąć nowoczesnego sprzętu kuchennego, w tym ganków, patelni, lodówek, kuchni gazowych oraz zmywarek. Do wszystkiego trzeba zabierać się bardzo skrupulatnie, a przy tym dbać o higienę. Miejsca tego typu są niezwykle chętnie odwiedzane przez przedstawicieli SANEPiD-u, więc jeśli będziemy do biznesu podchodzili niepoważnie, ignorując przy tym zasady higieny, nasze marzenia mogą się szybko skończyć, a raczkujący biznes – zamknięty.

Dotrzeć do klienta!

Niezwykle istotny w dziedzinie prowadzenia własnej działalności jako catering dietetyczny będzie posiadanie własnego samochodu. Klienci najczęściej zamawiają posiłki przez telefon, czasami przyjeżdżają też do siedziby danej firmy odebrać posiłki dla całych grup. W większości przypadków właściciele firm cateringowych mają za zadanie samodzielnie dostarczyć jedzenie do miejsc, gdzie je uprzednio zamówiono. Samochód do działalności cateringowej musi być przestronny. Do części bagażowej, dostawczej, zmieścić się powinno tyle posiłków w opakowaniach jednorazowych, aby nie było konieczności wracania się do siedziby firmy, by zabrać dodatkową partię posiłków do rozwiezienia. Kierowca pracujący w cateringu musi być dyspozycyjny i działać operatywnie. Jeśli dana firma cateringowa sprawdzi się w oczach potencjalnego odbiorcy już na samym początku, z pewnością przetrwa całe lata na rynku. I nie straszna będzie jej żadna konkurencja!