Alkoholizm – gdzie szukać pomocy? Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu to miejsca, w których wiele osób ma negatywne skojarzenia. Jednocześnie placówki te świadczą usługi terapeutyczne dla osób zmagających się z problemem alkoholowym. Należy zauważyć, że zamknięte leczenie alkoholików nie zawsze jest konieczne. W niektórych przypadkach wystarczające jest leczenie ambulatoryjne. Należy jednak mieć świadomość, że im bardziej zaawansowany problem, tym trudniej będzie się go pozbyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie alkoholizmu.
Co może wskazywać na uzależnienie?
Leczenie uzależnienia od alkoholu może pomóc, ale uzależniony musi być świadomy problemów, z jakimi się boryka. Dlatego warto zwracać uwagę na oznaki, które mogą wskazywać na uzależnienie. Jak się okazuje, są one dość charakterystyczne. Po pierwsze, warto uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często pijesz napoje o dużej zawartości alkoholu. Skutek może być taki, że całkowicie tracimy nad nim kontrolę, co robimy na co dzień. Warto zauważyć, że picie dwóch piw dziennie to już problem. Regularne picie nie jest dobre dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Zastanów się też, ile alkoholu pijesz.
Jeśli pijemy dużo, narażamy się na poważne konsekwencje i musimy być tego świadomi. Upijanie się do utraty przytomności, przerywanie filmu lub agresywne zachowanie po alkoholu to czerwone flagi. Jeśli się pojawią, jest duża szansa, że jesteśmy uzależnieni. Warto też posłuchać, co mają do powiedzenia nasi bliscy. Może zależy im na czymś w naszym zachowaniu i wyrażają to. Nie należy tego traktować jako atak, ale wskazówkę. Jak inaczej możemy stwierdzić, że mamy problem z alkoholem? Bezpłatne testy są dostępne online, aby ustalić, czy masz problem z alkoholem. Należy jednak pamiętać, że wyniki takich badań mają jedynie charakter poglądowy i pomocniczy.
Jakie kroki powinniśmy podjąć, jeśli podejrzewamy uzależnienie?
Jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś bliski jest uzależniony, powinieneś rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Leczenie uzależnienia od alkoholu to żmudny i długotrwały proces. Warto sobie to uświadomić od samego początku. Jednak popadnięcie w nałóg może spowodować ogromne szkody zdrowotne i społeczne. Dlatego wbrew wszelkim przeciwnościom warto skorzystać z pomocy oferowanej przez terapię uzależnienia od alkoholu. Gdzie zatem należy się najpierw udać? Na to pytanie nie można odpowiedzieć definitywnie. Wiele zależy od nas samych. Ci, którzy są bardziej żądni przygód, mogą znaleźć grupy AA w pobliżu miejsca zamieszkania.
Dobrym pomysłem jest również wizyta u lekarza. Może to być psychiatra, internista lub lekarz rodzinny. Może zasugeruje, żebyśmy użyli narkotyku, który wywołuje specyficzną niechęć do alkoholu. Należy jednak mieć świadomość, że takie rozwiązania nie zawsze przynoszą efekty. Nie każdemu też działają. Pomocna może być również indywidualna terapia alkoholowa pod okiem doświadczonego psychoterapeuty. Należy jednak pamiętać, aby wybrać specjalistę, który rozumie leczenie osób uzależnionych od alkoholu lub innych substancji.
Kiedy wymagana jest hospitalizacja?
Jak mogę leczyć swój alkoholizm? Niestety, ambulatoryjne leczenie alkoholizmu nie zawsze jest odpowiednie. Czasami wymagane jest leczenie w ośrodku zamkniętym. Zamknięta abstynencja może odbywać się w placówkach publicznych lub prywatnych. Zaletą leczenia w ośrodku państwowym jest to, że ubezpieczony nie ponosi żadnych kosztów. Niestety czas oczekiwania na leczenie w państwowym ośrodku był długi. Ponadto ośrodki te są często przepełnione. Prywatny ośrodek wydaje się bardziej odpowiedni. Jednak nie każdego na to stać. Pomocne mogą być zarówno prywatne poradnie odwykowe, jak i państwowe poradnie odwykowe. Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność terapii alkoholowej zależy od wielu różnych czynników. Dobrze jest też wiedzieć, jak właściwie działa ta terapia. Otóż detoks ma na celu przede wszystkim odtrucie organizmu.
Niestety nie jest to przyjemne dla pacjenta. Na szczęście powrót do zdrowia jest nadzorowany przez doświadczonych lekarzy i pielęgniarki, którzy mogą odciążyć pacjentów. Terapia grupowa i indywidualne sesje z psychologiem mogą pomóc alkoholikom stać się samodzielnymi. Dzielenie się doświadczeniami i nauka zdrowych sposobów na rozładowanie napięcia może działać lepiej. Aby terapia odwykowa była skuteczna, konieczne jest odstawienie pacjenta. W żadnym wypadku osobom uzależnionym nie wolno spożywać alkoholu w ośrodkach zamkniętych. Nie powinna też dla własnego dobra tego robić po leczeniu w ośrodku zamkniętym. Należy również pamiętać, że leczenie powinno być kontynuowane po zakończeniu rehabilitacji.